Korzár logo Korzár

Domácka a remeselná výroba plátna v Šariši

Stredoveké kráľovské mestá Šariša - Prešov, Bardejov, Sabinov a čiastočne aj V. Šariš sa nachádzali na obchodných cestách. Do konca 14. storočia bola

v tomto regióne len ojedinelá domáca výroba plátna a jeho nedostatok sa riešil nákupom predovšetkým na trhoch vo Veľkom Varadíne. Plátno bolo v Šariši dlho nedostatkovým tovarom a výhodným artiklom pre obchodovanie. Dovážali ho obchodníci z Bardejova, Prešova, ale aktívnejší v tomto smere boli Prešovčania, ktorí spolupracovali s Poľskom, Sedmohradskom, Rakúskom a Sliezskom. Z miest obchod rozvíjali s Krakovom, Viedňou a Bratislavou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prvá správa o výrobe plátna v Bardejove pochádza z roku 1407. Postupne sa v meste usadzovali remeselníci a zakladali cechy, ktorého členom mohol byť každý občan, ale musel sa preukázať svedectvom o vyučení. Mesto skupovalo plátno po okolí a na trhoch ho po tom predávalo (v 14. a 15. storočí). Z bývalého cechu pláteníkov sa vytvorila manufaktúra. V 15. a 16. storočí bolo v Bardejove registrovaných 64 druhov remesiel a medzi nimi významné miesto patrilo pláteníkom. Okrem toho sa tam zriaďovali remeslá, ktoré nadväzovali na pláteníkov - krajčírstvo, klobučníctvo a kožušníctvo. Podobná situácia bola aj v Prešove.

SkryťVypnúť reklamu

Začiatkom 17. storočia sa v Prešove výrobu plátna zapodievalo deväť a v Bardejove štyria remeselníci. Boli to najčastejší cudzinci zo Slizska, Poľska, Rakúska, Nemecka a z Čiech. Dodnes sa po pláteníkoch zachovali niektoré názvy ulíc a lokalít. V Prešove je známe ulica Tkáčska a lokality pod názvom "blhy" alebo "blejchy" a pod. Na dedinách sa obyčajne uskutočňovala domáca a v mestách remeselná výroba plátna. Rozdielná bola aj úroveň výroby plátna po okolí. Vysokú úroveň mala domáca výroba plátna v Petrovanoch pri Prešove. Na základe dobrej tradície obec v rokoch 1786 vyslala dvoch známych tkáčov - Benedikta Rokosníka a Ferdinanda Lauremanna, aby chodili po dedinách Šariša a učili domácich tkáčov vyrábať kvalitné plátno. Vyrábalo sa vtedy jednofarebné biele a farebne upravené tkaniny na postele, obrusy, odevy a pod.

SkryťVypnúť reklamu

Plátno získané z domácej a remeselnej výroby sa muselo ešte upravovať - odstránením nedostatkov na útoku, vyprať a bieliť. Z nich najdôležitejším úkonom bolo bielenie plátna, ktoré sa robilo dvojakým spôsobom: prirodzeným a chemickým. Pri prvom spôsobe bielenia sa plátno muselo za slnečného počasia pravidelne polievať čistou vodou. Práve pôsobením vody a slnečného svetla sa uvoľňoval ozón a peroxyd vodíka, ktoré dodávali plátnu peknú bielu farbu.

Právo na chemické bielenie plátna dostali remeselníci v Bardejove. Nadobudnuté výsady si starostlivo ochraňovali pred remeselníkmi z Prešova, Sabinova a Stropkova. do Bardejova prichádzali chemicky bieliť plátno remeselníci a domáci výrobcovia zo širokého okolia. Chemické bielenie plátna si Bardejovčania uchránili až do zavedenia továrenskej výroby.

SkryťVypnúť reklamu

Továrenská výroba plátna mala svoj nástup s rozvojom kapitalistických vzťahov. Niekedy to prichádzalo skôr a inde neskôr. V Uhorsku až v druhej polovici 19. storočia. V Šariši vtedy neexistovali žiadne fabriky na výrobu plátna a preto sa tu zachovala naďalej domáca výroba a tá sa prakticky zachovala až do druhej polovice 20. storočia a niekde aj dlhšie pri špeciálnej výrobe krojových zvykov, alebo pri výrobe kobercov, posteľnej bielizne a obrusov. Po roku 1990 sa začali znova zakladať a zriaďovať domáce výrobne plátna v podobe remeselných centier. Jedno z nich si našlo svoje uplatnenie aj v Prešove so sídlom v bývalom Župnom dome na Slovenskej ulici č. 40, ktoré venuje veľkú pozornosť aj pláteníctvu.

Na území Šariša si skôr našli uplatnenie odvetvia textilného priemyslu, zaoberajúca sa šitím odevov v Prešove, Bardejove, Lipanoch, Svidníku a inde (z bývalých tovární v Prešove to boli fabriky Nehera, Magura, OZKN a iné).

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  2. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  6. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  1. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  2. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska
  3. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  4. Najlepšia dovolenka s deťmi pri mori: Kam letieť z Košíc?
  5. Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?
  6. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  7. Na Marka oharka do jarka
  8. Najlepšie okamihy svojho života zachytené s HONOR 400 Lite
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 27 968
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 19 594
  3. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 8 490
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 416
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 6 829
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 4 326
  7. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí 4 260
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 001
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu