nasledovať zrejme budú úrady ako NBÚ, Fond národného majetku, Daňové riaditeľstvo. Zostane len niekoľko organizácií, ktorých vedenie je volené alebo vymenované na určité obdobie a ktorému by ešte niekoľko rokov mali šéfovať ľudia vybraní za vlády Mikuláša Dzurindu. Mnohým ďalším sa už v blízkom období skončia funkčné obdobia a na ich miesta prídu nominanti Smeru, SNS alebo HZDS. Takto je to napríklad s Protimonopolným úradom. Jeho šéfke Danici Paroulkovej funkčného obdobie končí v septembri.
Naopak, v Bankovej rade Národnej banky Slovenska, v Regulačnej rade Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), vo vedení Úradu pre verejné obstarávanie a napríklad aj Slovenského rozhlasu by mali väčšinou zostať ľudia, ktorí sa do týchto funkcií dostali v čase jednej z Dzurindových vlád.
Ústavný právnik Radoslav Procházka si myslí, že ani prípadná zmena zákonov by nemala umožniť odvolanie týchto ľudí. "Skrátenie volebného obdobia by sa neuplatňovalo na ľudí, ktorí sú v čase jeho prijatia vo funkcii," povedal.
Ak by sa poslanci predsa rozhodli o skrátenie volebného obdobia už zvolených ľudí, porušili by jednu zo základných zásad právneho štátu - zásadu právnej istoty - a nastalo by riziko, že by takéto kroky Ústavný súd vyhlásil za protiústavné, myslí si Procházka.
Prakticky celé volebné obdobie Ficovej vlády bude vo funkcii 7 z 11 členov Bankovej rady NBS vrátane guvernéra. Tí majú päťročné funkčné obdobie. Hovorca NBS Igor Barát vylučuje, že by rada mohla v budúcnosti podľahnúť akýmkoľvek politickým tlakom, lebo nezávislosť banky a jej predstaviteľov "je garantovaná zákonom aj ústavou".
Analytik jednej z komerčných bánk nám povedal, že by NBS mohla Ficovej vláde istým spôsobom komplikovať život. Napríklad pri zvýšení výdavkov štátu by banka mohla zvýšiť úroky, čo by vláde ani ekonomike neprospelo. Snaha o zásah do nezávislosti NBS by zasa mohla ohroziť stabilitu meny.
Na svojich miestach by mala zostať aj väčšina Regulačnej rady ÚRSO. Šesť jej členov navrhol parlament a prezident ich vymenoval na šesť rokov. Dvom z nich sa skončí funkčné obdobie na konci roku 2007, ďalším dvom na sklonku roku 2009 a zvyšným až 1. marca 2012.
Podľa bankového analytika je dôležité, aby ľudia z regulačného úradu nepodľahli tlaku vlády, ktorá by mohla z politických dôvodov chcieť znižovať ceny energií možno až na takú úroveň, že by mohla ohroziť investície do ich výroby alebo rozvodnej siete.
Na čele Úradu pre verejné obstarávanie, ktorý dohliada na transparentnosť zákaziek štátnych orgánov a samospráv, zostane aj za Ficovej vlády Béla Angyal. Jeho funkčné obdobie sa totiž končí až v marci 2010.
Práve tento úrad v minulosti zakročil proti podozrivým výberovým konaniam. Angyal nám povedal, že jeho úrad bude naďalej fungovať tak ako doteraz - teda že bude nezávislý a bude konať výhradne v súlade so zákonmi.
Ďalšou inštitúciou, ktorej riaditeľka bola zvolená v období Dzurindovej vlády a funkčné obdobie sa jej skončí až takmer o päť rokov, je šéfka Slovenského rozhlasu Miloslava Zemková (na snímke). Tá sa doteraz nejavila ako nominantka alebo sympatizantka niektorej zo súčasných vládnych strán.
Riaditeľku SRo zvolila Rozhlasová rada, ktorú zasa zvolil parlament. Zemková ale na rozdiel od šéfov iných inštitúcií môže byť radou odvolaná.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.