Cyprus z Libanonu ušlo najmenej 12 000 cudzincov a na východ stredomorského ostrova by mohlo prísť do 70 000 ľudí
Podľa Konstantinidesa, EÚ musí uznať obrovské náklady pre cyperské hospodárstvo a zdroje a musí ponúknuť pomoc. "Potrebujeme, aby ostatné štáty EÚ dali k dispozícii svoje prístavy a letiská pre (evakuačnú) operáciu a pomohli Cypru čeliť tomuto obrovského humanitárnemu problému," povedal pre agentúru Reuters.
Hotely v Limasole a Larnake sú plne obsadené. USA si prenajali priestor na výstavisku v Nikózii, kde dočasne ubytujú evakuantov, ktorých nebudú schopní okamžite presunúť domov. Etnicky rozdelený Cyprus s menej ako miliónovou populáciou tento rok očakáva asi 2,5 milióna turistov. "Čo sa týka pohostinnosti, sme dobre pripravení. Problém je dostať ľudí von dostatočne rýchlo," povedal Jorgos Michalides, manažér organizácie Louis, najväčšej turistickej skupiny na ostrove.
Cyperské medzinárodné letisko v Larnake vybavuje trojnásobok bežného počtu cestujúcich, ktorých bolo pred krízou 12 000 denne. Letisko je pod tlakom aby prijímalo ešte viac lietadiel. Nákladnú lodnú dopravu v prístavoch v Limasole a Larnake odložili a prioritne obsluhujú osobné plavidlá. Cyprus, rozdelený na grécku a tureckú časť, má vlastné skúsenosti s vysídlencami. Po vojne z roku 1974 muselo svoje domovy opustiť 250 000 ľudí, štvrtina populácie, ktorí roky žili v utečeneckých táboroch. Ostrov tiež poskytol útočisko tisíckam Libanončanov, ktorí v 70. rokoch ušli pred občianskou vojnou.
Jeruzalem - Izraelský minister obrany Amir Perec dnes nastolil možnosť pozemnej ofenzívy v Libanone v rámci vojny proti ozbrojencom z hnutia Hizballáh, ktoré odpaľuje rakety na izraelské ciele. "Nemáme v úmysle okupovať Libanon, ale tiež nemáme v úmysle odstúpiť od akýchkoľvek potrebných vojenských opatrení," povedal Perec miestnym obyvateľom počas návštevy severného Izraela, ktorý sa dostal pod spŕšku rakiet Hizballáhu.
Izraelskí generáli opakovane vyhlásili, že nevylučujú ofenzívu do južného Libanonu, odkiaľ sa Izrael stiahol v roku 2000 po 22-ročnej okupácii. Zároveň pripúšťajú, že takáto operácia si môže vyžiadať ťažké straty. Doteraz izraelské sily pozemné operácie pri hraniciach obmedzili na krátke cezhraničné výpady špeciálnych jednotiek zamerané na zničenie postavení Hizballáhu. Izraelské nálety si v Libanone vyžiadali viac ako 300 mŕtvych. V Izraeli zahynulo 29 osôb. Židovský štát spustil vojenskú akciu 12. júla po cezhraničnom útoku Hizballáhu, pri ktorom uniesli dvoch vojakov.
MEDZITITUL: Siniora: Musí dôjsť k odzbrojeniu Hizballáhu
Rím - Militantné hnutie Hizballáh vytvorilo na území Libanonu "štát v štáte" a preto musí v budúcnosti dôjsť k jeho odzbrojeniu, povedal libanonský premiér Fuád Siniora pre včerajšie vydanie talianskeho denníka Corriere della Sera. Šéf libanonského kabinetu tak po prvý raz verejne pripustil, že šiitske milície Hizballáhu na juhu krajiny slúžia "politickým záujmom Teheránu a Damasku."
Podľa Sinioru by malo medzinárodné spoločenstvo po dosiahnutí prímeria pomôcť pri ich odzbrojení. Ďalšími podmienkami sú prepustenie libanonských väzňov Izraelom a jeho stiahnutie sa zo spornej oblasti fariem Šebáa. Potom nebudú mať milície Hizballáhu žiadne legálne opodstatnenie a hnutie bude nútené premeniť sa na výhradne politické zoskupenie, dodal libanonský premiér.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.