Jeho predchodca Daniel Lipšic ju chcel preto reformovať. "Tu je celý rad iných akútnych problémov, ktoré treba riešiť. Táto otázka môže byť predmetom nejakých úvah, ale teraz to nie je otázka dňa," povedal Harabin.
Ak by sa malo niečo meniť, najskôr by urobil hĺbkovú analýzu a audit. "Ani prokuratúra nemôže byť pokusným laboratóriom. Tak ako justícia bola doteraz osem rokov pokusným laboratóriom, prestane pod mojím vedením byť pokusným laboratóriom."
Za dôležité teraz považuje napr. zmenu sídla ministerstva spravodlivosti, ktoré je v jednej budove s Najvyšším súdom SR. "Najvyšší súd je najvyšším orgánom súdnej moci a teda musí byť aj takto vnímaný, že je nezávislý od výkonnej moci.
Tým činom nemôže sídliť výkonná moc aj súdna moc v jednej budove, lebo to vyvoláva dojem podriadenosti a nadriadenosti vo vzťahu týchto dvoch zložiek."
Daniel Lipšic je presvedčený, že prokuratúra potrebuje systémovú zmenu. Musí ju však urobiť vláda. "To si nemyslím, že by mohla opozícia presadiť," povedal. Ako poslanec sa pokúsi aspoň o čiastkovú zmenu zákonov o prokuratúre a prokurátoroch tak, aby mali rovnakú zodpovednosť ako sudcovia. Prokurátori by museli prejsť výberovým konaním, a aj pre nich by platila nulová tolerancia pri porušení zákona. Tento princíp nemajú ako poslední z právnických profesií. Mali by tiež podávať rozsiahlejšie daňové priznania, ktoré sa budú zverejňovať.
Novela by sprísnila disciplinárne konanie a sankcie a zmenila zloženie disciplinárnych komisií, aby v nej neboli len prokurátori, pretože aj tam sa podľa Lipšica prejavuje falošná solidarita. "Túto zmenu mám pripravenú, ale chcem ešte diskutovať s poslancami opozičných strán, aby to bol spoločný postup opozície," uviedol.
Podľa exministra je nutné, aby sa aj na Slovensku vytvoril štandardný systém štátnej obžaloby - štátne zastupiteľstvo, aby štát mal jednotnú a jasnú trestnú politiku. "To nie sú akademické úvahy. Žiaľ, boli v minulosti mnohé prípady, keď boli v mimoriadne závažných vraždách ukladané mimoriadne nízke tresty a prokurátori nepodávali odvolanie napriek tomu, že odvolacie súdy konštatovali, že tresty nie sú adekvátne závažnosti trestného činu." Páchatelia tak o niekoľko rokov môžu, aj vďaka nečinnosti niektorých prokurátorov, pokračovať v trestnej činnosti, zdôraznil Lipšic. "Je to jednak o bezpečnosti ľudí, ale je to aj o právnej istote - aby prokuratúra v porovnateľných prípadoch postupovala jednotne."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.