spoločnosti Transpetrol. "Ruská strana prejavila pochopenie pre úsilie novej slovenskej vlády korektne a rýchlo riešiť otázku vlastníckych vzťahov v Transpetrole, pri zohľadnení záujmov Slovenska a rešpektovaní jeho záväzkov voči Európskej únii," informoval hovorca ministra hospodárstva Branislav Zvara.
K možnosti, aby Slovensko kúpilo naspäť 49-percentný balík akcií Transpetrolu, ktorý v roku 2002 získala spoločnosť Jukos za 74 miliónov dolárov (2,23 miliardy korún), sa Jahnátek priklonil už po nástupe do funkcie. Na túto tému hovorili slovenskí ministri s ruským ministrom pre ekonomický rozvoj Sergejom Naryškinom, a tiež s predsedom predstavenstva Jukosu Viktorom Geraščenkom a s prezidentom štátnej spoločnosti Russnefť, ktorá chcela akcie získať, Michailom Gucerjevom.
Bývalý minister hospodárstva Jirko Malchárek sa v rozhovore pre SME minulý týždeň počudoval, že Jahnátek mieri do Moskvy, namiesto toho, aby zavŕšil jeho dohodu s amsterdamskou dcérou Jukosu, spoločnosťou Yukos Finance, ktorá akcie vlastní.
O akcie Transpetrolu prejavil záujem aj poľský energetický koncern PERN. Podľa oficiálneho tlačového výhlásenia je poľská spoločnosť pripravená rokovať so slovenskou vládou s tým, že by sa "znovu vyrokovali podmienky privatizačnej zmluvy". PERN nechce na rozdiel od ruských investorov prepravovať cez slovenskú časť ropovodu Družba len ruskú ropu. "Rozvoj projektu Odesa-Brody a čiastočné využitie južnej trasy ropovodu Družba na prepravu kaspickej ropy môže pomôcť dosiahnuť tento cieľ," píše.
Autor: R
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.