Asociácie dôchodkových správcovských spoločností (ADSS) Zuzany Adamovej dostali predstavitelia DSS tento prísľub včera od ministerky práce, sociálnych vecí a rodiny Viery Tomanovej.
"Vláda sa bude snažiť nájsť iné riešenia problému deficitu Sociálnej poisťovne a do oblasti príspevkov sporiteľov, do ich výšky, do ich percentuálnej sadzby nebude zasahovať," uviedla Adamová na včerajšej tlačovej konferencii v Bratislave.
Podobný názor má aj Jozef Paška z Allianz-Slovenská d.s.s., a. s. Návrat a posilnenie prvého piliera považuje len za odsunutie generačného problému na neskôr. Podľa Pašku by totiž istým spôsobom došlo k poškodeniu generácie 20 a 30-ročných, ktorí nebudú mať možnosť dosiahnuť také príjmy v starobe, ako by ich dosiahli za predpokladu zachovania parametrov.
Na spoločnom minulotýždňovom stretnutí asociácie s ministerkou otvorili DSS aj problém prestupov klientov do iných spoločností. Podľa Adamovej je miera takýchto prestupov vyššia ako 12 percent. Zástupcovia DSS si pritom myslia, že klienti nemajú relevantné dôvody meniť spoločnosti, preto chcú túto oblasť stabilizovať. "Podľa nášho názoru by najlepším stabilizačným prvkom pri prestupoch bolo zavedenie poplatku sporiteľom za prestup," uviedla Adamová.
Ministerka Tomanová však už uviedla, že plánuje zmeny v oblasti dôchodkového sporenia. Jednou z nich by mala byť aj možnosť vystúpiť z 2. piliera.
Sociálna poisťovňa zaevidovala od začiatku tohto roka už 124,2-tisíca zmlúv o
prestupe sporiteľa do inej DSS. Správcu dôchodkových úspor pritom od januára mohlo zmeniť približne 1 milión sporiteľov, ktorým už uplynul jeden rok od zapísania prvej zmluvy o dôchodkovom sporení do registra SP. Z celkového počtu sporiteľov, ktorých zmluvy boli registrované v SP k 24. júlu minulého roka, sa tak pre zmenu dôchodkovej spoločnosti rozhodlo už 12,4 percenta sporiteľov. Od začiatku augusta tohto roka budú môcť sporitelia zmeniť penzijnú spoločnosť len každé dva roky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.