Cargo Slovakia, povedal včera predseda vlády Robert Fico. Nevylúčil, že štát by mohol predať podiely napríklad v teplárňach či autobusových dopravcoch. Minulá vláda nestihla túto privatizáciu dokončiť.
Vláda včera nezrušila uznesenia predchádzajúceho kabinetu, ktorými pozastavil predaj štátneho majetku. Zrušiť ich navrhoval minister financií za Smer Ján Počiatek. Podľa premiéra Roberta Fica je však v tomto okamihu správne uznesenia nechať v platnosti. "Máme informácie, že v inštitúciách, ktoré sú ešte stále obsadené nominantmi predchádzajúcej vládnej koalície, boli rôzne pokusy o predaj majetku a takému postupu chceme zabrániť," povedal.
Vláda včera rozhodla o viacerých personálnych zmenách. Bývalého ministra financií Ivana Mikloša odvolala z funkcie guvernéra v skupine Svetovej banky, v Európskej banke pre obnovu a rozvoj a v Európskej investičnej banke. Novým zástupcom vlády na týchto postoch sa stal Počiatek. Novým štátnym tajomníkom na ministerstve dopravy sa stal poslanec za SNS Dušan Švantner.
Kabinet včera odvolal na vlastnú žiadosť Janu Červenákovú z funkcie vedúcej služobného úradu ministerstva financií, nahradí ju Jaroslav Mikla. Personálna výmena by mala otvoriť aj cestu pre poslanca Smeru Igora Šulaja do kresla šéfa Daňového riaditeľstva. Vystriedať by mal doterajšiu riaditeľku úradu Máriu Machovú. Hovorca rezortu financií Miroslav Šmál totiž v piatok povedal, že termín odvolania Machovej a Šulajovho nástupu bude závisieť aj od toho, kedy vláda schváli výmenu vedúcich úradov na ministerstvách.
Vláda vzala na vedomie rezignáciu Červenákovej na funkciu členky Dozornej rady Exportno-importnej banky a do tejto funkcie vymenovala Miklu.
Vláda chce riadiť monopoly
Zníženie spotrebnej dane, o ktorej kvôli vysokým cenám na benzínu a nafty uvažoval Smer pred voľbami, "bez kombinácie s inými nástrojmi neprinesie želaný efekt". Píše sa to v materiáli, ktorý pripravilo ministerstvo hospodárstva. Vláda o ňom včera prerušila rokovanie.
O cenách benzínu a nafty už rokovalo so Slovnaftom ministerstvo financií, zatiaľ bezvýsledne. Vláda preto stále pripúšťa, že štát bude regulovať ceny pohonných látok alebo zisk rafinérie. Vláda by v takom prípade mala pripraviť novelu zákona o cenách a regulačné opatrenie ministerstva financií, v ktorom by boli presne určené "podmienky regulácie motorových palív".
Do úvahy prichádza aj podpora konkurencie na trhu s palivami. Ministerstvo hospodárstva naznačuje, že by sa štátne zásobníky pre palivá mohli poskytnúť "iným spoločnostiam". Aj analytici pripúšťajú, že zahraničné siete na slovenských pumpách využívajú najmä benzín a naftu zo Slovnaftu, lebo tu nemajú skladovacie kapacity.
Vláda poverila ministrov financií Jána Počiatka a hospodárstva Ľubomíra Jahnátka, aby okrem Slovnaftu rokovali aj s ďalšími energetickými podnikmi - SPP, distribučnými podnikmi a Slovenskými elektrárňami. "Chceme poznať postoje spoločností, ktoré majú miliardové zisky, ako sa pozerajú na súčasnú situáciu v oblasti plynu, elektriny a pohonných hmôt," povedal Fico.
Ak rokovania nebudú úspešné, vláda uvažuje, že zvýši niektoré sociálne dávky ako príspevok na bývanie alebo študentské štipendiá.
V energetických spoločnostiach majú manažmenty v rukách zahraniční akcionári, hoci vo firmách majú menšinu. Vyplýva to z privatizačných zmlúv, ktoré chce ministerstvo hospodárstva prehodnotiť. Naznačuje, že štát by mal mať v týchto firmách postavenie zodpovedajúce jeho väčšinovému podielu.
Na to by však musel štát získať súhlas aj zahraničných investorov.
(iš, ik, sita, čtk)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.