Chorvátsku prinútil turistov nedostatok vody odísť z ostrova Pag. V Taliansku usmrcujú ľudí aj blesky. V obci Neusiedl v spolkovej krajine Burgenland namerali 35 stupňov Celzia a stala sa najteplejším miestom v Rakúsku. Už v nedeľu tam bolo rekordných 36,7 stupňa. O nič lepšie na tom nebola ani Viedeň, kde sa teplomer pohyboval od 33,7 (Hohe Warte) do 34,3 stupňa.
Ak sa chcú Rakúšania ochladiť, musia ísť do národného parku Vysoké Taury - v utorok tam zaznamenali 9,3 stupňa. Príjemne je aj v Ötztalských Alpách (10,6 stupňa). Počet tropických dní s teplotami nad 30 stupňov sa v Rakúsku blíži k rekordom. Napríklad v Bregenzi bol vyrovnaný rekord desiatich dní z roku 1983. V Grazi mali takýchto dní 11, rekord z roku 2003 je 13 dní. V Innsbrucku je tesný pomer tropických dní 11 ku 12 z roku 1983.
Neznesiteľné teplo spôsobilo na chorvátskom dovolenkovom ostrove Pag akútny nedostatok pitnej vody. V uplynulých dňoch z neho preto museli odísť tisíce turistov. Chorvátska armáda pošle na ostrov s asi 10 000 obyvateľmi cisterny s vodou. Na Pagu sa ešte stále zdržiava asi 60 000 turistov.
Za štyri dni zabili blesky, ktoré viackrát udreli doslova z jasného neba, šesť ľudí. Zatiaľ poslednou obeťou sa stal 25-ročný kúpajúci sa mladík na juhu Sardínie, ktorého zasiahol blesk, hoci nebolo bolo bez oblakov. Najhoršia bola nedeľa, kde údery bleskov neprežili traja ľudia, vrátane britského turistu. Experti narátali od 17. do 24. júla v taliansku 85 370 bleskov.
Horúčavám podľahli v Piemonte a Ligúrii šiesti dôchodcovia. Trpia aj zvieratá. Pri 40-stupňových teplotách dávajú kravy o 20 percent mlieka menej. Za normálnych teplôt je to 32 litrov denne, v súčasnosti len 25 litrov. Tohtoročné leto je v Taliansku tretie najhorúcejšie. Prekonali ho iba letá v rokoch 1992 a 2003.
Autor: Viedeň/Záhreb/Rím (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.