Korzár logo Korzár

Čím sa vyznačovali románske chrámové stavby

Čím sa môžeme popýšiť ako krajina, to sú okrem iného aj historické pamiatky, naše kultúrne dedičstvo. Turisti sú často lepšie informovaní ako domáci

obyvatelia o nich , aj o tom, z ktorého sú obdobia a v akom slohu. Na druhej strane poznáme z dovoleniek a poznávacích zájazdov antické a egyptské pamiatky. Priblížme si preto v niekoľkých článkoch stavebnú tvorbu, slohy a príslušné obdobie na našom území. Dnes to bude románsky sloh, vymedzený 11. - 13. storočím.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najstaršie stojace stavebné pamiatky u nás sa označujú ako románske. Toto umenie vznikalo v krajinách, ktoré patrili k vtedy už zaniknutej rímskej ríši (Rím - Roma) a kde malo staviteľstvo z kameňa stáročnú tradíciu. Odtiaľ sa oneskorene a v zjednodušených formách šírilo do ostatnej Európy. Zahŕňa aj predrománske slohy. Ešte pred príchodom solúnskych bratov sv. Cyrila a Metoda r. 863. na Veľkú Moravu existovali u nás kostoly, z ktorých boli odkryté už len ich pôdorysy. Z týchto kostolov patria k najstaršiemu typu rotundy zo známeho archeologického náleziska v Mikulčiciach.

SkryťVypnúť reklamu

Z niektorých vykopávok kostolov, cyrilometodejského obdobia archeológovia zistili, že boli murované z plochých pieskovcových kameňov s omietkou s figurálnymi a ornamentálnymi maľbami alebo obložené vápencom. Podlaha mala dlažbu - niekde z tmavočerveného mramoru alebo z plochých kameňov a niekde z mozaiky podľa rímskych vzorov. Veľkomoravské kostoly na rozdiel od hradísk, kniežacích palácov a iných stavieb, ktoré boli drevené, sa stavali z kameňa a vápennej malty. Kostoly prichádzali stavať na pozvanie kniežat talianski, nemeckí, francúzski a byzantskí majstri, ktorí mali skúsenosti s klenutými stavbami a s vnútornými omietkami. Na hradisku v Mikučiciach (pravdepodobne tam sídlil aj Rastislav) dal postaviť panovník trojloďový kostol - bazilika aj s hrobkou pre kniežaciu rodinu. V blízkosti Mikulčického dvora začali stavať ďalšie kostoly vysokí kniežací úradníci a bohatí veľmoži. Nasledovali ich aj na iných dôležitých veľkomoravských hradiskách v Nitre, Bratislave, Starom měste pri Uherskom Hradišti. Žiaľ, z veľkomoravských stavieb sa našli len zvyšky v podobe archeologických vykopávok, lebo okolo roku 906 bola väčšina vtedajších miest zrovnaná so zemou a ďalšie staviteľstvo nemohlo preto nadviazať na veľkomoravské.

SkryťVypnúť reklamu

Predrománsky sloh, ktorý bol charakteristický hmotnosťou a veľmi malou členitosťou ťažkých stavieb, u nás trval do prelomu 11. a 12. storočia a vlastný románsky sloh sa rozvíja až po roku 1100. Stredoveké staviteľstvo, ktorého súčasťou bolo teda aj románske, vychádzalo z rímskeho staviteľstva a z antických tradícií a z neho prevzalo všetky druhy klenby a kupoly. Ako stavebný materiál slúžil najmä kameň, ktorý sa vo vnútri stavby omietal a pokrýval maľbami, zvonku sú jeho kvádre holé a špáry medzi nimi sa podrezávajú. Okná aj dvere sú malé kvôli stabilite stien, okná sú podvojné, potrojné a viacosé v rôznych kompozíciách - striedaní počtu otvorov a poradí aj niekoľko poschodí nad sebou, najmä v horných častiach veží, na veľkých sálach, pri bočných tribúnach kláštorných kostolov.

SkryťVypnúť reklamu

Jednou z najcharakteristickejších čŕt románskej chrámovej architektúry v celej Európe je vnútorné členenie oblúkmi. Románsky kostol sa odlišuje od predošlej chrámovej architektúry portálmi a oknami bohato vyzdobenými oblúkmi, stĺpikmi a hlavicami. Oblúky mali v kostole predovšetkým ozdobnú funkciu, no v stredoveku mali aj symbolický význam. Nad postavami svätcov alebo okolo nich boli symbolom víťazstva ako kedysi rímske triumfálne oblúky. Výstavba veľkých chrámových budov v románskom období a všetko, čo s nimi súviselo, nemalo už pôsobiť na ľudí iba majestátom súčasnej bojujúcej cirkvi tu na zemi, ale malo viesť k priamej konfrontácii veriacich s osvietenými kresťanmi minulosti. Chodiť do kostola znamenalo okúsiť predtuchu raja. Tu mizol na chvíľu rozdiel medzi živými a mŕtvymi a človek skutočne veril, že sa zúčastňuje na spoločenstve svätých. Používanie množstva oblúkov v chrámových stavbách či už mali konštrukčnú alebo dekoratívnu funkciu, tvorilo súčasť snahy vytvoriť z kostolov zrozumiteľnejšie a dokonalejšie obrazy nebeskej ríše. Iným prejavom tohto procesu je intenzívnejšie používanie povrchového ornamentu a vyzdobovanie niektorých častí veľkých kostolných stavieb napr. portálov a okien, sochami svätých a žánrovými výjavmi. Okrem klenby románska architektúra prevzala od Rimanov piliere a arkády. Mnohé pripomínali rímske akvadukty. Tie boli vhodnou metódou na stavbu vysokých konštrukcií z radov pilierov a oblúkov klenby. Rovnako aj piliere rímskeho Kolosea. Stavanie chrámov s bohato členenými stenami, portálmi, arkádami, oknami, klenbami vyžadovalo kvalitnejšie stavebné práce než dovtedy. V 11. storočí stavby kamenných hradov zvýšili záujem o kameňolomy a mnohé z nich nadobudli medzinárodný význam. Stavitelia začali študovať kamenárske techniky tam, kde sa zachovali, vrátili sa k antickej architektúre a svoju staviteľskú tvorbu zanechávali v rôznych krajinách Európy.

Do tohto obdobia patria aj stavby kláštorov. Boli projektované a postavené podľa určitého ustáleného systému prispôsobenému spôsobu života a činnosti rehoľníkov. Spomenieme benediktínsky kláštor v Košiciach - Krásnej nad Hornádom a to preto, lebo tu odkryl Dr. Belo Polla jeho zvyšky a medzi nimi zvyšky rotundy vybudovanej z kameňa, tehál a tehlových úlomkov spojených kvalitnou maltou, bohatou na vápno. Mala kruhový pôdorys s priemerom 10,80 m a polkruhovú svätyňu s priemerom 8,60 m, vonkajšia dĺžka rotundy bola 12 m. Začiatok jej výstavby spadá do 12. storočia a patrí k zaujímavým umelecko-historickým a architektonickým útvarom na našom území. Zaraďuje sa medzi tzv. centrálne stavby, charakteristické pre románsku architektúru v strednej Európe.

Z hradov, postavených v románskom slohu je to aj jeden z najväčších hradov v strednej Európe - Spišský hrad. Medzi najpozoruhodnejšie stavby patrí trojloďová bazilika v Spišskej Kapitule (1245 - 73). Na Slovensko je niekoľko románskych kostolíkov, aj kostolov s románskymi prvkami, tiež časti fortifikačných objektov, ktoré sa začali stavať po tatárskom vpáde. Prvky románskeho umenia začali dozrievať asi v polovici 13. storočia a jeho prechod do nového umeleckého gotického prúdu bol pomalý a na jeho stavbách sú ešte silné románske prvky.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  5. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 495
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 257
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 5 850
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 887
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 484
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 178
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 2 961
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 086
  1. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  2. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (23. - 29.5.1925)
  3. Vladimír Bojničan: Čo mi chýbalo v článku od Michala Havrana: „Spoločnosť rozvrátená politikou“
  4. Branislav Hláčik: Superpozícia 4
  5. Marek Namešpetra: Mokrý svet
  6. Viktor Pamula: Markíza a Vlny
  7. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  8. Marián Kozák: Protikorupčný festival Pucung 2025 v Košiciach
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 29 077
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 050
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 10 119
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 070
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 636
  6. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 235
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 6 876
  8. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 6 305
  1. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  2. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  3. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  4. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  5. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  6. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  7. Tupou Ceruzou: Pandemická
  8. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  2. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (23. - 29.5.1925)
  3. Vladimír Bojničan: Čo mi chýbalo v článku od Michala Havrana: „Spoločnosť rozvrátená politikou“
  4. Branislav Hláčik: Superpozícia 4
  5. Marek Namešpetra: Mokrý svet
  6. Viktor Pamula: Markíza a Vlny
  7. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  8. Marián Kozák: Protikorupčný festival Pucung 2025 v Košiciach
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 29 077
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 050
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 10 119
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 070
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 636
  6. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 235
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 6 876
  8. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 6 305
  1. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  2. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  3. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  4. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  5. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  6. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  7. Tupou Ceruzou: Pandemická
  8. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu