Korzár logo Korzár

Čím sa vyznačovali románske chrámové stavby

Čím sa môžeme popýšiť ako krajina, to sú okrem iného aj historické pamiatky, naše kultúrne dedičstvo. Turisti sú často lepšie informovaní ako domáci

obyvatelia o nich , aj o tom, z ktorého sú obdobia a v akom slohu. Na druhej strane poznáme z dovoleniek a poznávacích zájazdov antické a egyptské pamiatky. Priblížme si preto v niekoľkých článkoch stavebnú tvorbu, slohy a príslušné obdobie na našom území. Dnes to bude románsky sloh, vymedzený 11. - 13. storočím.

Najstaršie stojace stavebné pamiatky u nás sa označujú ako románske. Toto umenie vznikalo v krajinách, ktoré patrili k vtedy už zaniknutej rímskej ríši (Rím - Roma) a kde malo staviteľstvo z kameňa stáročnú tradíciu. Odtiaľ sa oneskorene a v zjednodušených formách šírilo do ostatnej Európy. Zahŕňa aj predrománske slohy. Ešte pred príchodom solúnskych bratov sv. Cyrila a Metoda r. 863. na Veľkú Moravu existovali u nás kostoly, z ktorých boli odkryté už len ich pôdorysy. Z týchto kostolov patria k najstaršiemu typu rotundy zo známeho archeologického náleziska v Mikulčiciach.

Z niektorých vykopávok kostolov, cyrilometodejského obdobia archeológovia zistili, že boli murované z plochých pieskovcových kameňov s omietkou s figurálnymi a ornamentálnymi maľbami alebo obložené vápencom. Podlaha mala dlažbu - niekde z tmavočerveného mramoru alebo z plochých kameňov a niekde z mozaiky podľa rímskych vzorov. Veľkomoravské kostoly na rozdiel od hradísk, kniežacích palácov a iných stavieb, ktoré boli drevené, sa stavali z kameňa a vápennej malty. Kostoly prichádzali stavať na pozvanie kniežat talianski, nemeckí, francúzski a byzantskí majstri, ktorí mali skúsenosti s klenutými stavbami a s vnútornými omietkami. Na hradisku v Mikučiciach (pravdepodobne tam sídlil aj Rastislav) dal postaviť panovník trojloďový kostol - bazilika aj s hrobkou pre kniežaciu rodinu. V blízkosti Mikulčického dvora začali stavať ďalšie kostoly vysokí kniežací úradníci a bohatí veľmoži. Nasledovali ich aj na iných dôležitých veľkomoravských hradiskách v Nitre, Bratislave, Starom měste pri Uherskom Hradišti. Žiaľ, z veľkomoravských stavieb sa našli len zvyšky v podobe archeologických vykopávok, lebo okolo roku 906 bola väčšina vtedajších miest zrovnaná so zemou a ďalšie staviteľstvo nemohlo preto nadviazať na veľkomoravské.

Predrománsky sloh, ktorý bol charakteristický hmotnosťou a veľmi malou členitosťou ťažkých stavieb, u nás trval do prelomu 11. a 12. storočia a vlastný románsky sloh sa rozvíja až po roku 1100. Stredoveké staviteľstvo, ktorého súčasťou bolo teda aj románske, vychádzalo z rímskeho staviteľstva a z antických tradícií a z neho prevzalo všetky druhy klenby a kupoly. Ako stavebný materiál slúžil najmä kameň, ktorý sa vo vnútri stavby omietal a pokrýval maľbami, zvonku sú jeho kvádre holé a špáry medzi nimi sa podrezávajú. Okná aj dvere sú malé kvôli stabilite stien, okná sú podvojné, potrojné a viacosé v rôznych kompozíciách - striedaní počtu otvorov a poradí aj niekoľko poschodí nad sebou, najmä v horných častiach veží, na veľkých sálach, pri bočných tribúnach kláštorných kostolov.

Jednou z najcharakteristickejších čŕt románskej chrámovej architektúry v celej Európe je vnútorné členenie oblúkmi. Románsky kostol sa odlišuje od predošlej chrámovej architektúry portálmi a oknami bohato vyzdobenými oblúkmi, stĺpikmi a hlavicami. Oblúky mali v kostole predovšetkým ozdobnú funkciu, no v stredoveku mali aj symbolický význam. Nad postavami svätcov alebo okolo nich boli symbolom víťazstva ako kedysi rímske triumfálne oblúky. Výstavba veľkých chrámových budov v románskom období a všetko, čo s nimi súviselo, nemalo už pôsobiť na ľudí iba majestátom súčasnej bojujúcej cirkvi tu na zemi, ale malo viesť k priamej konfrontácii veriacich s osvietenými kresťanmi minulosti. Chodiť do kostola znamenalo okúsiť predtuchu raja. Tu mizol na chvíľu rozdiel medzi živými a mŕtvymi a človek skutočne veril, že sa zúčastňuje na spoločenstve svätých. Používanie množstva oblúkov v chrámových stavbách či už mali konštrukčnú alebo dekoratívnu funkciu, tvorilo súčasť snahy vytvoriť z kostolov zrozumiteľnejšie a dokonalejšie obrazy nebeskej ríše. Iným prejavom tohto procesu je intenzívnejšie používanie povrchového ornamentu a vyzdobovanie niektorých častí veľkých kostolných stavieb napr. portálov a okien, sochami svätých a žánrovými výjavmi. Okrem klenby románska architektúra prevzala od Rimanov piliere a arkády. Mnohé pripomínali rímske akvadukty. Tie boli vhodnou metódou na stavbu vysokých konštrukcií z radov pilierov a oblúkov klenby. Rovnako aj piliere rímskeho Kolosea. Stavanie chrámov s bohato členenými stenami, portálmi, arkádami, oknami, klenbami vyžadovalo kvalitnejšie stavebné práce než dovtedy. V 11. storočí stavby kamenných hradov zvýšili záujem o kameňolomy a mnohé z nich nadobudli medzinárodný význam. Stavitelia začali študovať kamenárske techniky tam, kde sa zachovali, vrátili sa k antickej architektúre a svoju staviteľskú tvorbu zanechávali v rôznych krajinách Európy.

Do tohto obdobia patria aj stavby kláštorov. Boli projektované a postavené podľa určitého ustáleného systému prispôsobenému spôsobu života a činnosti rehoľníkov. Spomenieme benediktínsky kláštor v Košiciach - Krásnej nad Hornádom a to preto, lebo tu odkryl Dr. Belo Polla jeho zvyšky a medzi nimi zvyšky rotundy vybudovanej z kameňa, tehál a tehlových úlomkov spojených kvalitnou maltou, bohatou na vápno. Mala kruhový pôdorys s priemerom 10,80 m a polkruhovú svätyňu s priemerom 8,60 m, vonkajšia dĺžka rotundy bola 12 m. Začiatok jej výstavby spadá do 12. storočia a patrí k zaujímavým umelecko-historickým a architektonickým útvarom na našom území. Zaraďuje sa medzi tzv. centrálne stavby, charakteristické pre románsku architektúru v strednej Európe.

Z hradov, postavených v románskom slohu je to aj jeden z najväčších hradov v strednej Európe - Spišský hrad. Medzi najpozoruhodnejšie stavby patrí trojloďová bazilika v Spišskej Kapitule (1245 - 73). Na Slovensko je niekoľko románskych kostolíkov, aj kostolov s románskymi prvkami, tiež časti fortifikačných objektov, ktoré sa začali stavať po tatárskom vpáde. Prvky románskeho umenia začali dozrievať asi v polovici 13. storočia a jeho prechod do nového umeleckého gotického prúdu bol pomalý a na jeho stavbách sú ešte silné románske prvky.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  2. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  3. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  7. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  8. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 696
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 526
  3. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 15 462
  4. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 11 372
  5. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 679
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 9 985
  7. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 644
  8. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 394
  1. Ľubomír Belák: Slovensko hľadá prezidenta
  2. Tupou Ceruzou: Pellegriniho pravá tvár
  3. Věra Tepličková: Prečo voliť Pellegriniho?
  4. Ľuboš Vodička: Čerín, kostol za hradbami
  5. Martin Pánik: Sú premnožené
  6. Jan Pražák: Hříšná Maruška
  7. Otilia Horrocks: Netradičný model traktora predstavil verejnosti včera Peter Pellegrini.
  8. Jozef Sitko: V RTVS diskusia ako v krčme
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 187
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 458
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 337
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 12 192
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 342
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 331
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 7 732
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 415
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ľubomír Belák: Slovensko hľadá prezidenta
  2. Tupou Ceruzou: Pellegriniho pravá tvár
  3. Věra Tepličková: Prečo voliť Pellegriniho?
  4. Ľuboš Vodička: Čerín, kostol za hradbami
  5. Martin Pánik: Sú premnožené
  6. Jan Pražák: Hříšná Maruška
  7. Otilia Horrocks: Netradičný model traktora predstavil verejnosti včera Peter Pellegrini.
  8. Jozef Sitko: V RTVS diskusia ako v krčme
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 187
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 458
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 337
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 12 192
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 342
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 331
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 7 732
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 415
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu