občianskych demokratov, ktorí sú hlavnou stranou trojkoalície, že ak ODS nedá impulz na ďalšie rokovania a nepredloží najneskôr v piatok aspoň kostru budúceho vládneho programu, ČSSD už nebude ani uvažovať o podpore vlády trojkoalície.
To by fakticky znamenalo aj koniec rozhovorov ČSSD s trojkoalíciou, ktorá má v 200-člennej Poslaneckej snemovni podporu iba 100 poslancov. Grémium ČSSD vyčíta trojkoalícii, že je nekonštruktívna a rokuje prostredníctvom ultimát. "Trojkoalícia si chce vynútiť od ČSSD už teraz prísľub podpory Topolánkovej vlády," konštatovalo vedenie sociálnych demokratov s tým, že to nie je bez znalosti programu a nástrojov budúcej vlády možné.
ODS a ďalšie dve strany českej pravo-stredovej koalície kresťanskí demokrati a zelení obviňujú ČSSD z obštrukcií. Trojkoalícia chcela od sociálnych demokratov zoznam bodov, ktoré sú pre nich kľúčové, a ktoré by mohli zapracovať do vládneho programu. Ale vypracovanie programu, či jeho kostry, a následné pripomienkovanie ČSSD, trojkoalícia doteraz odmietala. Na ČSSD nezapôsobilo ani to, keď sa lídri ODS, KDÚ-ČSL a Strany zelených tento týždeň nečakane podpísali pod desaťbodový zoznam predvolebných sľubov ČSSD českým voličom. Sociálna demokracia to označila za trik.
Komplikované rozhovory a politický pat v ČR sú dôsledkom výsledku volieb 3. júna, v ktorých tri pravo-stredové strany a dve ľavicové strany získali každá po 100 mandátov. V Česku preto hrozí aj to, že prípadný budúci kabinet ODS, KDÚ-ČSL a Strany zelených bude nestabilný a dôjde na predčasné voľby.
Jednoduchá však nie je ani cesta k predčasným voľbám, pretože by sa museli vyčerpať tri pokusy o zostavenie vlády alebo by sa parlamentné strany museli dohodnúť na ústavnom zákone o skrátení volebného obdobia. České ministerstvo financií včera zverejnilo údaje o nákladoch spojených s júnovými parlamentnými voľbami: českú štátnu pokladňu stáli 993,5 milióna Kč (1,34 mld. Sk). Polovica sumy pripadla na samotnú organizáciu volieb, tlač volebných lístkov a zaistenie činnosti volebných komisií či štatistického úradu. Druhú polovicu nákladov predstavujú štátne príspevky politickým stranám za ich volebný zisk. Každá strana, ktorá vo voľbách získala viac ako 1,5 percenta hlasov, dostala od štátu za každý hlas 100 Kč.
Predčasné voľby v ČR zatiaľ nepodporuje ani jedna parlamentná strana, pričom najhlasnejšie sa proti nim ozýva ČSSD. Jej vedenie verí, že po neúspechu ODS pri zostavovaní vlády by mohla kabinet zostaviť práve ona. Analytici špekulujú o tom, že predseda ČSSD Jiří Paroubek by mohol vytvoriť vládu s podporou komunistov a časti zelených, prípadne s ODS. Tento variant ale špičky ODS a ČCSD verejne odmietajú a podporu nemá ani u verejnosti, ako naznačil aj nedávny prieskum verejnej mienky.
Stúpencom spoločnej "úradníckej" vlády ODS a ČSSD je podľa včerajších Lidových novín údajne prezident Václav Klaus, ktorý si tak chce zaistiť podporu sociálnej demokracie a hlasy jej zákonodarcov, aby zvýšil svoju šancu na opätovné zvolenie hlavou štátu na začiatku roku 2008.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.