lese, ktorý sa nachádza pri odstavenej lanovke stavajú mladí ekologickí nadšenci z rôznych častí sveta malé vodné hrádze, ktoré majú napomáhať udržiavaniu vlhkosti a tým prispieť k vytvoreniu vodomilnej flóry v zelených pľúcach Slovenska. "Odborne zachytávanie vody nazýva Vodoholding. Ide vlastne o projekt, ktorý plynule naväzuje na minuločný Vodný les, v ktorom išlo o rovnakú aktivitu, až na to, že sa pracovalo v zdevastovanom lese v Novom Smokovci," hovorí Danka Kravčíková, koordinátorka dobrovoľníkov vo Vodnom lese.
Stráviť prázdniny v Tatrách v spoločnosti kamarátov a popritom svojou troškou pripieť k rozvoju našej národnej pýchy je pre mladých ekológov dobrodružstvom, pri ktorom zažijú okrem zážitkov s lopatou a sekerou aj kopec srandy. "Každý deň tu prichádza nová skupina skautov. Ešte tu pracujú dobrovoľníci, ktorí tu prichádzajú v troch turnusoch, po desať dní. Dva dni v turnuse majú voľné, väčšinou cez víkend." Tie môžu stráviť napríklad prechádzkou po horách alebo nejakou zaujímavou túrou.
Okrem fyzickej pomoci sa mladí dozvedia aj množstvo nových poznatkov teoretického charakteru, ktoré im ochotne prednesie otec projektu, Michal Kravčík. Celková atmosféra je príjemná, pre dobrovoľníkov je takto strávený čas vypadnutím z bežnej mestskej rutiny poznačenej uponáhľanosťou a pachtením sa za zážitkami v krčmovom prostredí. "Vládne tu atmosféra táborového typu, po večeroch premietame dokumentárne filmy o Tatrách, občas býva aj prednáška o dôležitosti toho, čo robíme," hovorí Dana a pripája opis programu, ktorý absolvuje každý turnus. Na jeho konci je totiž pre dobrovoľníkov pripravená hravá zábava spojená s vymenovávaním zúčastnených za rytierov Vodného lesa. To má opäť na svedomí Michal Kravčík, ktorý sa rozhodol pre takúto formu veselej rozlúčky s dobrovoľníkmi "V závere každého turnusu mávame guláš párty, kde je veľa dobrého jedla a aj nejaké to pivko. Okrem toho krstíme dobrovoľníkov za rytierov Vodného lesa. Škoda, že nemáme gitaru, a preto si nemôžeme spievať pri "táboráku", ale púšťame si hudbu z prehrávača, väčšinou pop." Vznešený titul rytiera dostávajú bez rozdielu všetci zúčastnení. Tento malý rituál vedie spoluautor projektu Pavol Petráš, ktorý v malom príhovore slávnostne vymenuje novú "šľachtu".
Napriek horúcemu počasiu práce plynulo pokročujú, organizátori sú spokojní s plnením plánu. "Plán spĺňame celkom podľa očakávaní. Denne tu robí tu približne tridsať ľudí z turnusu plus dvadsať skautov každý deň," upresnila Danka. V Tatrách sa už vystriedali ľudia viacerých národností, nesmeli chýbať ani aktívni skauti, ktorí sa podobných akcií zúčastňujú veľmi radi. Účasť je vskutku medzinárodná, okrem susedných Čechov Slovensko navštívili aj Nóri, Nemci, či Poliaci. Projekt sa tak stáva dejiskom aktivity, ktorá veľa vypovedá aj o prístupe Slovákov k horám, a tak plní aj funkciu osvety. Súčasťou života vo Vodnom lese je aj neodmysliteľné triedenie odpadu, a tak sa mladí dozvedia aj o základných pravidlách, nevyhnutných pre správnu recykláciu.
Konečnú úspešnosť a praktickú využiteľnosť týchto aktivít ukáže až čas. Odborníci poukazujú na rôzne aspekty projektu, ktorý privádza k špekuláciám o reálnom význame stavania hrádzok v geologických podmienkach, ktoré tejto lokalite prislúchajú, no Vodný les minimálne dôkazom toho, že existuje množstvo ľudí, ktorím záleží na slovenskej prírode a životnom prostredí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.