Holasovíc. Všetci ale naozaj všetci mladí ľudia tam poctivo pracujú a niektorí pri svojej práci používajú naozaj originálne postupy. Ja ako mestské dieťa som sa opäť naučila niečo nové, čo možno raz v živote využijem. Zaujal ma hlavne jeden premyslený nápad. Nielenže ním chránia životné prostredie, ale ušetria náklady na pracovnú silu a materiálne zabezpečenie. Reč je o ekologických kosačkách :-)
Systém takýchto ekologických kosačiek je naozaj veľmi jenoduchý, ale možno práve preto taký geniálny. Na jar, keď začína rásť prvá tráva, si majiteľ trávnatej plochy zakúpi tri malé ovečky. Tie umiestni na trávu a postupne ako tráva rastie, ekologické kosačky sa zapnú samé, netreba stláčať nijaký gombík. Ovečky konzumujú trávu, vyhýbajú sa rôznym prekážkam ako sú napríklad kamene, a preto nemôže dôjsť k poškodeniu kosačky ako to býva u klasickej elektrickej kosačky. Okrem toho, takáto ekologická kosačka nepotrebuje dostávať mesačný plat akoby ho nevyhnutne musela dostávať osoba ovládajúca elektrickú kosačku a stačí jej to, čo vlastne sama pokosí a nejaký ten pitný režim. Takisto neexistuje problém spojený so sezónnou prácou, pretože ekologická kosačka nedostane výpoveď, ale dostane sa, žiaľ, na tanier majiteľovi trávnatej plochy, ktorý si na jeseň či v zime z ekologickej kosačky urobí večeru.
Takýto kolobeh naozaj funguje, lenže niekedy môže dôjsť k zatúlaniu sa ekologických kosačiek. Preto by majiteľ ovečiek mal dávať pozor na to, kde sa ekologické kosačky zdržujú, aby nebodaj nedošlo k náhlemu zmiznutiu ovečiek. Avšak práve chlapec, ktorý mi tento systém vysvetľoval, veľmi dobre vie, ako má pravý zabehnutý ekologický kolobeh v zložení tráva + ovca vyzerať :-)
Autor: zuzu
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.