sloních trusov až po zajačiu krv. A dnes sa pozrieme na históriu a zaujímavosti o prezervatívoch...
Mužský kondóm je podstatne viac známy ako ktorékoľvek iné antikoncepčné metódy. Už náhrobné dosky spred 3000 rokov nájdené v starom Egypte totiž znázorňujú muža, ktorý má na svojom penise natiahnutý akýsi plátený obal. Postupne sa vyrábali napríklad zo svalového tkaniva zranených bojovníkov a neskôr z rybacích a zvieracích čriev. Tieto obaly boli jasne farebné, preto dodnes nie je jasné, či sa snáď nejednalo o akýsi módny doplnok, ktorý mal zvýšiť mužskú príťažlivosť. Zvieracie mechúry boli celkom v obľube u starých Rimanov, ale pravdepodobne slúžili viac ako ochrana pred infekciou než ako antikoncepcia.
Cez maľby v Comberelles vo Francúzsku sa ľudstvo dostáva k prvému publikovanému popisu prezervatívu z Talianska v 15. stor. Skutočný kondóm, ako ďalšiu antikoncepčnú metódu, sa podarilo vyrobiť v roku 1564, kedy taliansky anatóm Gabriel Fallopius prišiel s nápadom navliecť na penis akési puzdro zhotovené z ľanového plátna napusteného olejom, do ktorého sa pridával ešte zvláštny roztok proti infekcii. Toto puzdro malo plniť ochrannú funkciu. Fallopius tvrdil, že vynašiel ochranu pre mužov pred pohlavnými chorobami a testovaní muži sa skutočne nenakazili. O zhruba 150 rokov neskôr začali byť prezervatívy zo zvieracích vnútorností dostupnejšie, boli ale dosť drahé a používali sa niekoľkokrát. Naši prapredkovia ich označovali za brnenie proti potešeniu a sieť proti infekcii...
Pomenovanie "kondóm" dostala pánska ochrana až v 17. storočí. Otázka po kom, ostala dodnes nezodpovedaná. Zdroje sa rôznia. Kondómy sa v tej dobe začali zhotovovať z ovčích črievok a hlavne na kráľovských dvoroch sa tešili veľkej popularite.
V 18. storočí bol v príprave kondómu postupne vyraďovaný textilný materiál a ochrana bola zhotovovaná zo zvieracích slepých čriev. V 18. storočí sa používanie kondómov dosť rozšírilo. Známym užívateľom kondómov bol i Giovanni Giacomo Casanova. Tento známy sukničkár ich nazýval "anglickými jazdeckými plášťami".
Tak ako pri formách antikoncepcie z minulého týždňa, aj pri kondómoch prichádzajú z Japonska naozajstné zaujímavosti. Jeden japonský prezervatív sa volal kabutogata a bol vyrobený z korytnačky. Vzhľadom k svojej tvrdosti mal viacnásobné použitie. Taktiež gumový kondóm má vraj svoj pôvod v Japonsku a dokonca aj ženský okluzívny pesar. Volal sa misugami a bol to tampón z bambusového papieru napustený olejom.
Vo výrobe prezervatívov nastal obrat roku 1844. Páni Goodyear a Hancock totiž objavili vulkanizáciu gumy a tá do moderných výrobných postupov stále neodmysliteľne patrí.
Rok 1861 - v amerických novinách vychádza prvá reklama na prezervatívy. Okolo roku 1880 bol vyrobený prvý latexový prezervatív. Už v roku 1935 sa ich len v USA vyrábalo 1,5 milióna kusov denne. To znamená: prezervatívy idú na odbyt. Už pred 10 rokmi dosiahla ročná produkcia latexových prezervatívov 8,5 biliónov kusov.
V súčasnej dobe sa väčšina kondómov vyrába z latexu. Stena je pri napätí veľmi jemná - asi 0.05 mm, predstavuje tak mechanickú zábranu pre preniknutie spermií, súčasne však aj značnú zraniteľnosť hlavne prostredníctvom ostrejších predmetov.
Autor: hud
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.