sociálny štát a súčasne robiť obozretnú rozpočtovú politiku. Premiér tvrdí, že vláda neustúpila od volebných sľubov. "Dôsledne do programového vyhlásenia dávame všetko, čo sme hovorili v predvolebnom období," povedal. Splnil sa mu cieľ, ktorý často opakoval, že práve koalícia s SNS a HDZS mu "umožní v najväčšej miere realizovať program sociálneho štátu".
Jeho zámer sa však nezrodil úplne hladko. Pracovná verzia vládneho programu, ktorý sa minulý týždeň objavila v médiách, bola totiž oveľa opatrnejšia, než jeho dnešná podoba. V sobotu sme vás informovali o dokumente, v ktorom premiér Fico formuloval svoje "podstatné pripomienky" k návrhu pracovnej verzie, lebo sa mu nepáčilo, že v nej chýbali predvolebné sľuby Smeru.
Vo včera schválenom vládnom programe sa už mnohé Ficove pripomienky uplatnili. Vláda zavedie tzv. milionársku daň pre ľudí s nadštandardnými príjami, daň z darovania pre tretie osoby, zníženú sadzbu DPH a má v úmysle čiastočne odškodniť klientov nebankových subjektov. V programe chýbajú konkrétne čísla, premiér o nich odmietol hovoriť s tým, že "vládny program nie je návrh zákona".
Kabinet zaujal jednoznačný postoj k prechodu na euro v roku 2009. "Vláda sa priamo bez podmienok zaväzuje plniť kritériá na euro," vyhlásil premiér. Už nehovoril to, čo v minulosti, termín zavedenia eura vláda dodrží len vtedy, ak to bude výhodné pre krajinu. Naopak, Fico včera viackrát zdôraznil, že vláda neohrozí žiadnym krokom "náš záväzok vo vzťahu k Maastrichtu". Fico si uvedomuje, že bude náročné to splniť a súčasne dodržať záväzok o sociálne a ekologicky orientovanej trhovej ekonomike. Cestu vidí len v podpore hospodárskeho rastu a v šetrení výdavkov na vládnu spotrebu.
Práve protichodné vyhlásenia členov vlády predčasom spolu s politickou neistotou vyvolali vážne oslabovanie slovenskej koruny. Včera však na vyhlásenia premiéra finančné trhy nereagovali.
Opozícia už odkázala, že v parlamente vládny program nepodporí. SDKÚ zaujala vyčkávací postoj. "Vládny program si treba v pokoji naštudovať, vyjadríme sa v rozprave," hovorí šéf klubu SDKÚ Stanislav Janiš. Podľa neho je potrebné analyzovať, aký dopad bude mať vládne vyhlásenie na smerovanie Slovenska, jeho dôveryhodnosť či verejné financie. Janiš tiež odporúča program vlády porovnať s predvolebnými sľubmi Smeru o bezplatnom zdravotníctve, či menšej spotrebnej dani na benzín.
Bývalý vicepremiér Pál Csáky má po prečítaní programu vlády "zmiešaný pocit". Nepostrehol v ňom víziu vývoja spoločnosti, je to "taký eklektický materiál". Myslí si, že program vlády asi reaguje "na bezradnosť, ktorá panuje v koalícii na základe niektorých vyhlásení".
Nezainteresovaný čitateľ by mohol podľa podpredsedu KDH Júliusa Brocku nadobudnúť z prvých stránok vládneho programu dojem, že je to vyhlásenie "aj bývalej vlády". Brocka to zdôvodnil "rečami o stabilite verejných financií a rozumnej rozpočtovej politike". Vládny program hodnotí ako príliš všeobecný a vágny.
Fico neočakáva od opozície podporu svojho programu a koalícia je v rozprave podľa neho pripravená na klasický politický súboj. "Bude to tvrdé, ale nebude to určite iné ako predchádzajúce roky," dodal premiér.
Autor: sp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.