však má na to širokú škálu názorov. Podľa ministra zahraničia Jána Kubiša (Smer) by sme sa mali zúčastniť na operácii v rámci OSN. Kubiš hovoril o materiálnej pomoci, ale aj o "lekárskom tíme" či armádnych zdravotníkoch.
Minister obrany František Kašický (Smer) v Bratislave opatrne vyhlásil, že "máme pripravené alternatívy" pre prípad konkrétnej požiadavky, kým Kubišova štátna tajomníčka Diana Štrofová (HZDS) už pre SME v Bruseli potvrdila, že do oblasti odcestuje "menšia jednotka slovenských lekárov".
Slovensko podľa Štrofovej plánuje poslať do oblasti na humanitárnu pomoc ďalších 10 miliónov korún, ale účasť vojakov v misii považuje za nepravdepodobnú.
Minister Kubiš pre rokovania o konflikte stiahol z dovolenky nášho veľvyslanca pri OSN Petra Buriana, ale svojou snahou zapojiť našich vojakov do prípadnej operácie zjavne prekvapil koaličných partnerov. Predstavitelia HZDS sú opatrní, v SNS panujú nejednotné názory a rôzne pozície majú aj poslanci opozičných strán.
Vyslať teda do Libanonu slovenských armádnych lekárov či nie? "Ja si myslím to isté, čo pán minister," povedal o Kubišovom návrhu predseda SNS Ján Slota bez ďalšieho komentára. Podpredseda SNS a šéf brannobezpečnostného výboru Rudolf Pučík hovorí opak: "Do Libanonu vojakov? Ja si myslím, že by sme ich tam nemali posielať." Pučík totiž tvrdí, že sú aj iné formy pomoci, napríklad humanitárna. "Otázka je predčasná," povedal šéf HZDS Vladimír Mečiar. Ale ak OSN zaujme jasný postoj, Slovensko by sa ním malo zaoberať, myslí si.
Podpredseda SDKÚ Eduard Kukan povedal, že prípadnú požiadavku OSN o nasadenie našich vojakov do Libanonu by malo Slovensko "veľmi seriózne zvážiť". Kukan by bol však rád, keby bolo Slovensko aktívnejšie, keďže je členom Bezpečnostnej rady OSN a "už z tohto dôvodu sa očakáva, že bude prezentovať vlastné názory". Poslanec SMK a bývalý štátny tajomník ministerstva zahraničia József Berényi by bol proti vyslaniu bojových jednotiek v prípadnej mierovej misii OSN, je skôr za technickú armádnu jednotku. "Skôr proti" vyslaniu vojakov do oblasti v súčasnosti je aj poslanec KDH Vladimír Palko. V oblasti je totiž podľa neho vojna a "nemáme tam nejaké zvláštne záujmy".
Slovensko včera malo možnosť oznámiť svoj postoj na schôdzke ministrov zahraničia Európskej únie v Bruseli. Tí mali rokovať o stanovisku k riešeniu konfliktu. Do Bruselu však pre čítanie vládneho programu necestoval Kubiš, ale štátna tajomníčka z HZDS Diana Štrofová.
"Slovensko chce podporovať európsku pozíciu. Podporovali sme v Bezpečnostnej rade OSN stanovisko, aby došlo k zastaveniu bojov čo najskôr, ale sú tu partneri, ktorí to vidia inak," povedala Štrofová, podľa ktorej musí Európa v otázke Libanonu hovoriť jedným hlasom.
Autor: mk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.