jeho povrchu. Na týchto snímkach, ktoré zobrazujú oblasti v blízkosti severného pólu Titanu, vidno tmavé škvrny, pripomínajúce jazerá na našej Zemi. K niektorým z týchto "škvŕn" vedú kanály, ktorých tvar naznačuje, že boli vytvorené pôsobením kvapaliny. Niektoré z útvarov, objavených radarom, sú úplne čierne, čo znamená, že
musia byť extrémne hladké a preto vôbec neodrážajú radarový signál (v podstate ho odrážajú, ale nie smerom k radarovému prijímaču). Veedci sa dôvodne domnievajú, že objavené útvary sú uhľovodíkové jazerá, obsahujúce kvapalný metán alebo etán. Tieto jazerá sú najpravdepodobnejším zdrojom plynného metánu v atmosfére Titanu. Najmenší detail, ktorý možno na radarových snímkach Titanu pozorovať, má rozmer 500 metrov. Radar sondy Cassini objavil celkovo niekoľko tuctov jazier, z ktorých najmenšie má šírku necelý kilometer, najväčšie má dĺžku okolo sto kilometrov. Hustá smogovitá atmosféra Titanu neumožňuje zhotoviť kvalitné snímky jeho povrchu optickými kamerami. Radarové žiarenie však touto atmosférou bez problémov prenikne. Vetry, panujúce na Titane, môžu podstatne ovplyvňovať stav povrchu jazier. Viac informácií o objavených jazerách zistí sonda pri ďalších preletoch popri mesiaci Titan. Pri preletoch z rôznych smerov sa bude dať vyhodnotiť účinok vetrov na povrch jazier. Najbližší prelet popri Titane sa uskutoční 7. septembra tohto roku. Vesmírna misia Cassini-Huygens je kooperatívnym projektom americkej agentúry NASA, európskej vesmírnej agentúry ESA a Talianskej vesmírnej agentúry. Radar sondy Cassini zhotovila americká Jet Propulsion Laboratory v spolupráci s Talianskou vesmírnou agentúrou. Titan je po našej Zemi len druhým telesom v našej Slnečnej sústave, na ktorom sa vyskytujú jazerá.
Titan je najmenším mesiacom Saturna a objavil ho v roku 1655 holandský astronóm Christian Huygens. Titan je druhým najväčším mesiacom v našej Slnečnej sústave väčší je len Jupiterov mesiac Ganymede. Priemer Titanu je 5 150 km, čo je viac ako je priemer planéty Merkúr alebo Pluto. Titan obieha okolo Saturna vo vzdialenosti 1 222 000 kilometrov, pričom jeden obeh trvá 15,9 dňa.
Autor: rm
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.