Slovenský plynárenský priemysel, ktorý mal podľa neho vlani zisk vyše 20 miliárd korún a "nemá problém" žiadať o ďalšie zvýšenie ceny zemného plynu. "Veď plyn sa na Slovensku stáva najdrahšou energiou v porovnaní s okolitými krajinami."
SPP vlani zaplatil štátu dane takmer 5,1 miliardy korún a na dividendách rozdelil 19,9 miliardy. Štát vlastní v podniku 51-percentný podiel, to znamená, že vyše polovica z dividend išla do štátneho rozpočtu. Vlastníkom 49-percentného podielu v SPP je konzorcium nemeckej spoločnosti E.ON Ruhrgas a francúzskeho Gaz de France.
"Má právo vláda v situácii, keď je tu niekto, kto má rekordné zisky, neplatí skoro žiadne dane a prichádza s ďalšími návrhmi na ďalšie zvyšovanie ceny plynu, prijímať určité opatrenia voči takým monopolom? Ja tvrdím, že vláda má takéto právo, pretože musíme chrániť občanov SR," povedal Fico.
"SPP nie je úplne v súkromných rukách. Ak sa vláda rozhodne ísť cestou dodatočného zdanenia spoločnosti, tak zoberie aj zo štátneho vrecka, stratí na dividendách," hovorí analytik UniBanky Viliam Pätoprstý. Premiér podľa neho často argumentuje rekordnými ziskami SPP, ale treba brať do úvahy, že podniky majú svoj ekonomický cyklus. "Raz sa im darí lepšie, inokedy majú horšie obdobie. Ak má byť nakoniec hlavným dôsledkom krokov vlády zníženie cien plynu, najelegantnejší spôsob, ako to dosiahnuť, je prehodnotiť súčasné rovnice, podľa ktorých sú určované ceny plynu."
Autor: lh&sita
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.