Freelnader druhej generácie sa od svojho predchodcu navonok odlišuje robustnejšie pôsobiacou karosériou. Strecha vozidla sa vyznačuje charakteristickým stupienkom, ktorý mal aj prvý Freelander. V porovnaní s doterajším modelom narástol Freelander do dĺžky o 50 mm, do šírky o 109 mm a do výšky o 32 mm. Nový Freelander má dĺžku 4 500 mm, šírku (so zrkdalami) 2 180 mm a výšku 1 740 mm. Vozidlo je postavené na podvozku s rázvorom 2 660 mm. Zväčšenie vonkajších rmzerov sa prejavilo aj na zväčšení vnútorného priestoru. Zadné sedadlá sú umiestnené vyššie ako predné, takže na nich sediaci cestujúci majú výborný výhľad aj dopredu. Objem batožinového priestoru za zadnými sedadlami vzrástol z 546 litrov na 755 litrov. Po sklopení zadných sedadiel, delených v pomere 64:40, sa batožinový priestor zväčší na 1 670 litrov, čo predstavuje nárast o 27 % v porovnaní s predchádzajúcim modelom. K dobrej priechodnosti terénom prispieva veľká svetlá výška podvozku (210 mm). Vozidlo sa dokáže brodiť vodnými tokmi s hĺbkou až 500 mm a jeho stúpavosť je 45o.
Na pohon nového Freelandera sú k dispozícii dva motory. Prvým z nich je 3,2-litrový radový šesťvalec, pochádzajúci zo sortimentu firmy Volvo. Tento motor je vystrojený systémom variabilného časovania ventilov, dvomi vačkovými hriadeľmi v hlave valcov a štyrmi ventilmi na valec. Maximálny výkon tohto motora je 171 kW pri 6 300 ot/min. Týmto motorom vystrojený Freelander zrýchli z 0 na 100 km/h za 8,9 sekundy a dosiahne maximálnu rýchlosť 200 km/h. Celková normovaná priemerná spotreba je 11,2 l/100 km. Druhým motorom je 2,2-litrový štvorvalcový turbodieselový motor, pochádzajúci zo sortimentu firmy Ford. Tento motor, prepĺňaný turbodúchadlom Garrett, má maximálny výkon 118 kW a jeho najvyšší krútiaci moment je 400 Nm. Freelander, poháňaný vznetovým motorom, zrýchli na stovku za 11,7 s a jeho priemerná spotreba je len 7,5 l/100 km. Zážehový motor poháňa kolesá prostredníctvom šesťstupňovej automatickej prevodovky, vznetový motor je sériovo kombinovaný so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou Getrag. Pri voľbe motorov pre nový Freelander profituje firma Land Rover z príslušnosti k skupine PAG (Premier Automotive Group), ktorá v rámci koncernu Ford združje prestížne značky Volvo, Jaguar, Land Rover a Aston Martin. Firma Land Rover patrí do koncernu Ford od leta roku 2000, predtým ju vlastnila nemecká firma BMW.
Freelander druhej generácie je vystrojený systémom permanentného pohonu všetkých štyroch kolies. Na ceste s dobrými adhéznymi podmienkami sú poháňané len predné klesá, za zhoršených podmienok sa elektronicky riadenou spojkou typu Haldex začne privádzať hnací moment aj na zadné kolesá. V extrémnej situácii sa môže celý krútiaci moment privádzať len na zadné kolesá. Vodič môže činnosť pohonu všetkých kolies ovplyvňovať prostredníctvom systému Terrain Response. Tento systém umožňuje pomocou otočného ovládača na strednom paneli zapnúť rôzne programy, vhodné napríklad pre jazdu na tráve či na sneho, prípadne na piesku alebo v bahne. Vozidlo je vystrojené stabilizačným systémom, systémom trakčnej kontroly a systémom, ktorý udržuje konštantnú rýchlosť vozidla pri zjazde strmými svahmi. Do výstroja vozidla patrí aj systém RSC, ktorý pri hroziacom sa prevrhnutí vozidla pribrzdí vonkajšie kolesá a taký zväčší polomer zatáčky, čím sa zníži riziko prevrhnutia. Do bezpečnostného výstroja vozdla patrí až sedem nafukovacích vankúšov, vrátane kolenného airbagu pre vodiča. Nový Freelander môže byť vystrojený adaptívnymi bixenónovými reflektormi, parkovacou pomôckou vpredu i vzadu, špičkovým audiosystémom Alpina s dvanástimi reproduktormi a dvojzónovým klmatizačným systémom.
Autor: rm
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.