PhDr. Klaudia Buganová, etnografka Východoslovenského múzea v Košiciach
Symboly, ktoré obklopujú človeka, charakterizuje dlhoveká nemennosť, pevná húževnatosť a nadčasovosť ako aj obecne zrozumiteľné posolstvo. Dnes, keď prevláda racionálne chápanie sveta nad vierou v nadprirodzeno, už stráca symbol svoj význam. Postupne absentuje aj jeho vysvetlenie.
Roľnícky spôsob života, roľnícka práca regulovaná východmi a západmi slnka, fázami lunárneho cyklu, slnkom, dažďom, stále sa opakujúcimi pravidelnosťami štyroch ročných období, viedla ľudí k pozorovaniu kozmických javov. Kozmické telesá našli odozvu v ľudovej symbolike. Silné zastúpenie mali geometrické znaky, najmä varianty kruhových solárnych znakov. Zo základnej formy kruhu vznikla pridaním lístkov solárna rozeta, pripomínajúca pri pohľade zhora kvet. Pridaním ďalších krížových línií vznikla šesť a osem lupeňová hviezda.
Hviezdy patria medzi najpoužívanejšie symboly. Zvestujú šťastie, zdravie a lásku.
Päťcípa hviezda pentagram je nakreslená jedným ťahom. Už od stredoveku bola veľmi rozšíreným ochranným znamením proti démonickým silám a nočnej more. Ako uzavretá forma sa stala aj symbolom Krista, lebo päť cípov symbolizovalo päť Kristových rán. Používala sa na zažehnávanie démonov, na starých verajach dverí, prahoch dvier a na salašoch. Zneužívala sa v čiernej mágii.
Šesťcípu hviezdu hexagram tvoria dva do seba vsunuté trojuholníky. Je to prastarý predkresťanský symbol, vyskytujúci sa na skalných rytinách. Bola účinným magickým symbolom a dávala sa do spojitosti s dvoma postavami starého zákona. S kráľom Šalamúnom ako magická pečať a s kráľom Dávidom ako jeho osobný štít. V názvosloví symbolov sa označovala termínom sionská hviezda. Charakterizovala aj hviezdu zorničku (Venušu) na jasnej večernej oblohe.
Osemcípa hviezda - betlehemská s ôsmimi lúčmi, v podobe kométy, viedla Troch Kráľov na ceste do Betlehema.
Hviezdy sa dodnes nachádzajú na viditeľných miestach ľudských príbytkov. Na drevené doskové plochy štítov ich v minulosti ryli tesári, alebo i zručnejší majitelia domov. Väčšinou boli tieto symboly symetricky rozložené na trojuholníkových alebo lichobežníkových štítoch domov a kombinované s letopočtom a iniciálami majiteľa. V takýchto prípadoch boli hviezdy obrazotvornou formou kresťanského posolstva, ktoré ako svetlo zhora poslal Boh.
Boli skutočnými skvostami ozdobných detailov. V kombinácii s profilovane vyrezávanými okrajovými časťami strechy vytvárali esteticko pôsobivý vzhľad celej stavby.
Hviezdy mávali i podobu kresleného znaku. Tie staršie patrili do okruhu rudimentárnej maľby a boli maľované štetcom, bielou vápennou farbou priamo na drevo - na trámy zrubových stavieb, na ostenia dverí a okien.. Zaručovali ochranu obydlia a hospodárskych stavieb pred zlými, nečistými silami.
Hviezdy s párnym počtom dvojfarebných cípov lupienkov sa kreslili na vybraný podklad pomocou tesárskeho alebo kamenárskeho kružidla. Krášlili vrcholové striešky na dreveniciach. Tieto striešky kabrince polkruhového tvaru, kryté šindľom boli pôsobivým miestom s hutnou výzdobou symbolov. Bola v nich skrytá určitá rafinovanosť, pretože divákovi sa ich výzdoba neodhalila na prvý pohľad. Museli sa pozrieť zdola nahor, aby na spodnej časti polkruhového bednenia striešky objavili dekoratívnu ornamentálnu maľbu. Tú vytvoril ľudový umelec tak, že najprv vyryl ozdobu do dreva a vzniknutý ornament vyplňoval červenou, žltou a modrou farbou. Dominantné hviezdy dopĺňali iné prosperitné symboly, ale aj iniciály a datácia. Bývali spojené s krátkym úryvkom žalmu, vzťahujúcim sa k ochrane domu a jeho majiteľa. Týmito znameniami chcel obyvateľ chrániť dom pred zlými mocnosťami. Na objektoch ľudovej architektúry ešte sporadicky nachádzame tieto pôsobivé symboly. Snáď sa zachovajú i pre budúce generácie.
Autor: II. časť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.