svojej kráľovskej manželke, ako keby ona bola vinovatá za tento omyl. Mstil sa mimomanželskými vzťahmi, často škandalóznymi, lebo v nich nehralo úlohu cnostné súloženie s urodzenou milenkou, ale väčšinou profesionálkami z ulice. Niektoré dámy z kráľovského dvora, poctené pozvaním do vznešenej spálne mlčali, niektoré sa zachovali opačne. Ako v prípade následníka trónu Rudolfa Habsburgského a princeznej Aglaie von Auersperg.
Veľkovojvoda bol ženatý s belgickou princeznou, ktorá mu porodila dcéru. Za tento omyl ju začal trestať ľúbostnými dobrodružstvami s inými ženami. Boli krátke, väčšinou so známymi viedenskými prostitútkami. Stalo sa, že občas zablúdil aj medzi dvorné dámy. U jednej z nich nepochodil. Mladučká princezná Aglaia von Augersperg považovala túto príhodu za potupu a zverila sa s ňou svojmu bratovi. Ten sa sťažoval priamo u cisára Františka Jozefa, Rudolfovho otca a žiadal o satisfakciu za poškvrnenie rodinnej cti. Keďže súboj neprichádzal do úvahy, lebo išlo o následníka trónu a vec by sa potom rozkríkla medzi poddanými, dohodli sa obe strany celú vec vyriešiť tzv. americkým súbojom. Princeznin brat a Rudolf na seba nemali vystreliť, ako to bývalo zvykom za prítomnosti sekundantov, ale o guľku žrebovať. Kto si vytiahne bielu guľku, vyhrá. Kto vytiahne čiernu, ten je prakticky odsúdený na smrť po šiestich mesiacoch od žrebovania. Princ Auersperg si vytiahol bielu guľku, druhá zostala pre korunného princa Rudolfa.
Rudolf sa stal kandidátom smrti. Žil ako by sa nič nestalo a zo svojich zvyklostí nezľavil. Naopak, poriadal divoké nočné zábavy, o ktorých chýr avšak neprenikol medzi nepovolaných. Samotná cisárovná, jeho matka ho zoznámila prostredníctvom svojej netere so 17-ročnou baronesou Mary Vetserovou. Po matke, pôvodom zo Smyrny zdedila orientálny pôvab a ním bol Rudolf nadšený. Mary sa neostýchala prichádzať tajnými dverami na hrad. Rudolf s blížiacim sa dátumom smrti, trpel častejšími depresiami a uvedomoval si svoj blízky koniec. Jediný spôsob, ako si zachrániť život a nezastreliť sa bol v uzavretí manželstva s princeznou Auerspergovou, ktorú zneuctil. Lenže - bol ženatý. Na žiadosť o zrušenie manželstva mu pápež odpovedal záporne, navyše cisár bol týmto jeho počínaním pobúrený. Keď sa Rudolf zmieril s tým, že skončí svoj život, pokúsil sa presvedčiť postupne svoje milenky, aby s ním zomreli. Všetky to považovali za hlúpy vtip a ani ich nenapadlo prijať ponuku na smrť. Súhlasila iba Mary. keď vypršal posledný deň jeho pobytu medzi živými, bolo to v januári 1889, komorník márne klopal na dvere jeho spálne v loveckom zámku Mayerling. Keď vyrazilo služobníctvo dvere, naskytol sa im smutný obraz: tridsaťročný korunný princ a jediný syn cisára Františka Jozefa Rudolf bol v kaluži krvi na posteli s prestrelenou hlavou. Vedľa neho ležala mŕtva Mary Vetserová. Pitva ukázala, že Rudolf zastrelil najprv Mary a potom seba. Mary previezli na cintorín a tajne pochovali a o Rudolfovi rozšírili správu o mozgovej mŕtvici. Cisár František Jozef na mieste zámku Mayerling dal postaviť kláštor pre karmelitánky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.