preto, lebo neexistuje ešte jeden rezort ani oblasť (vrátane financií a daní, kde to vyzerá na kľúčový spor medzi koalíciou a opozíciou), kde by sa politická, morálna a mentálna priepasť medzi bývalou a novou nomenklatúrou manifestovala tak vypuklo.
Presnejšie povedané, v niektorých rezortoch či segmentoch spravovania štátu, napr. pôdohospodárstvo, hospodárstvo ale aj deklaratórne ľudské práva, sa o nejakej veľkej vzdialenosti vo filozofii a nástrojoch bývalých a súčasných vládcov hovoriť ani nedá. Inde sú badateľné zásadné a dramatické rozdiely napr. zdravotníctvo, školstvo, sociálna oblasť, zahraničie či spomínané financie. Ale taká, priam galaktická trhlina, ktorá leží medzi Danielom Lipšicom a jeho nástupcom na stolci spravodlivosti, je iba jedna. Isteže mohol Fico, resp. Mečiar menovať ministrom i niekoho menej zadubeného a zaklincovaného v komunizme, než je Štefan Harabin. Ale aj tak... Aj keby to bola Katarína Tóthová či Mojmír Mamojka, veľká zmena oproti tomu, čo sme počuli a videli včera, by sa nekonala.
Dá sa opodstatnene pochybovať, či bolo korektné a vhodné od Lipšica označiť celú vládu ako "mafia friendly" iba na základe analýzy programového vyhlásenia. Celkom iste prepol strunu je to silná urážka. Aj keby mal pravdu, že "z hľadiska predloženého programu je vláda príjemná pre zločin" (a "mafia friendly" je len anglický ekvivalent tejto vety), korektné by bolo počkať si na nejaký dôkaz. Exminister ho nemá, lebo za taký krátky čas nemôže. Tento Lipšicov výpad je však výron najvnútornejšieho presvedčenia, že zmena v jeho rezorte je akoby modelová situácia pre príslovie o capovi záhradníkom. Lipšic je ten politik, ktorý bral svoj post ozaj ako poslanie, a keďže je, na rozdiel od iných nových opozičníkov, príliš mladý, aby bol dotknutý komunistickou výchovou (a ešte absolvoval stáž na Harvarde), vidí dopredu dôsledky, ktoré spôsobí človek typu Harabina individuálne, ako aj výsadok toľkých "ľudí minulosti" do vlády všeobecne.
Tu je tá galaktická priepasť. Napríklad Radičová, ktorá včera tiež dlho rozprávala, má určite modernú predstavu o sociálnej politike, ktorou sa výrazne líši od svojej nástupkyne. V princípe ale obe vedie spoločné presvedčenie, že štát, teda politici, dokážu prerozdeľovaním a vymýšľaním nástrojov prerozdeľovania urobiť svet lepším. Lipšic nemá s Harabinom spoločné ani presvedčenie, ani ciele, vie o tom, a preto vopred varuje "mafia friendly".
Štefan Harabin je totiž kabinetný príklad činovníka, ktorý sa preplazil z komunizmu do slobody tak, že si zachoval (a ešte zveľadil) všetky charakterové črty, ktoré boli nevyhnutné, aby robil kariéru za boľševika. Pokiaľ napr. dlaždiča, predavača alebo trebárs ani lekára to ešte nediskvalifikuje pre kariéru a kvalitný výkon práce v demokratickom režime, u sudcu je boľševická minulosť a duša fatálne postihnutie. A takýto sudca bol predsedom NS a teraz bude šéfovať rezortu, pričom ľudí s podobnou anamnézou je v celej vláde desať či viac. Lipšic nemusí čítať program, aby spoľahlivo vytušil, že taká nádielka ľudí minulosti, a ešte nominovaných stranami ako HZDS a SNS, vylučuje možnosť vlády "mafia nonfriendly". A to ešte, veľmi milosrdne, vynecháme Harabinove excesy na poste predsedu NS dvadsaťmiliónová žaloba proti Slovensku v Štrasburgu, boj proti elektronickej podateľni, samoodmeňovanie seba a kamarátov sudcov, šachovanie s disciplinárnymi senátmi, totálne poburujúca personálna politika (diskriminácia podpredsedu NS Majchráka) a pod.
Odborná kritika, ktorou Lipšic, spolu s Luciou Žitňanskou z SDKÚ a Gáborom Gálom z SMK, zbombardovali vládny program v justícii, nie je v tejto situácii podstatná. Spravodlivosť je špecifický rezort, v ktorom je vplyv ministra na výkon a výsledky najmenší, keďže ústavne garantovaná je "nezávislosť" a sudcovská samospráva. Skutočnosť, že "gros" arbitrov preplávalo z komunizmu do demokracie a má definitívu až do penzie, je kľúčový dôvod, prečo prístup k spravodlivosti a vymáhateľnosť práva na Slovensku fungujú horšie ako inde v Európe. Ak ale čítame ten vládny program len trochu prísne, tak zrušenie resp. nejaká reštrikcia Špeciálneho súdu a Špeciálnej prokuratúry, čo je koruna Harabinovej agendy, je dostatočný dôvod na podozrenie, že "mafia friendly" je každý, kto za toto vládne vyhlásenie zahlasuje.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.