zvýšiť daň ľuďom, ktorí mesačne zarábajú „nad 50- alebo 60-tisíc korún". Takýto hrubý príjem majú na Slovensku podľa súkromnej spoločnosti Trexima, ktorá sa zaoberá zberom štatistických údajov, asi tri percentá zamestnancov, čo je zhruba 50-tisíc ľudí.
Koaličným partnerom sa Ficov návrh zjavne nepozdáva. Poslanec finančného výboru za SNS Jozef Ďuračka hovorí, že by to mohlo poškodiť strednú vrstvu, ktorá je hybnou silou ekonomiky. „Treba radšej stimulovať nižšie vrstvy, ako brať tým, čo zarábajú viac," mieni poslanec za SNS Rafael Rafaj.
Aj HZDS, aj SNS Ficov návrh zdaniť tých, čo veľa zarábajú, síce podporia, hranicu chcú však posunúť vyššie. „Budeme sa o to usilovať," povedal Ďuračka.
Podľa europoslanca za HZDS Sergeja Kozlíka sa zatiaľ koalícia na žiadnej hranici nedohodla. „Bral by som to ako otvorenú záležitosť," povedal. Aj on si myslí, hranicu treba posunúť: „Ak je to milionárska daň, prikláňal by som sa k tomu, aby to platilo pre ľudí s príjmom nad milión ročne." Kozlík hovorí, že keby záležalo iba na ňom, žiadnu milionársku daň by nezavádzal. „Ide o volebný sľub hlavného koaličného partnera. My sme to v programe nemali, ale vieme to do istej miery akceptovať." Považuje to však za „nesystémové riešenie" a je podľa neho otázne, "akú bude mať milionárska daň životnosť".
Ministerstvo financií prepočítava rôzne varianty progresívnej dane z príjmu. Podľa hovorcu rezortu Miroslava Šmála zatiaľ nie je jasné, či vláda zavedie pre bohatších vyššiu sadzbu dane, alebo im zníži odpočítateľné položky. Nie je jasné ani to, od akého príjmu sa bude platiť vyššia daň.
Otázne je aj to, či sa milionárska daň bude týkať len zamestnancov, alebo aj živnostníkov. „Živnostníci majú mnohé nástroje, ak to obísť," mieni Sergej Kozlík.
Ľuboš JANČÍK
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.