kresiel by mohlo byť známe do víkendu, informoval šéf parlamentného klubu Strany regiónov Sergej Kivalov.
Predseda parlamentu Olexander Moroz oznámil, že poslanci mali včera popoludní hlasovať o nominácii doterajšieho opozičného vodcu Viktora Janukovyča (na snímke) na premiéra. Napokon však presunuli tento akt na dnes.
Prezident Juščenko akceptoval kandidatúru svojho dlhoročného rivala a expremiéra, ktorého víťazstvo v podvodmi poznačených prezidentských voľbách v roku 2004 vyvolalo tzv. Oranžovú revolúciu.
Juščenko priznal, že jeho súhlas s nomináciou Janukovyča, ktorého kedysi odsudzoval, môže vyvolať nepochopenie a obavy. V televíznom príhovore to však označil za historickú šancu na urovnanie hlbokých rozporov v krajine.
"Žiadam ľudí, aby pochopili, že máme jedinečnú šancu, o ktorej sme hovorili na Námestí nezávislosti, o ktorej sme snívali každý deň - zjednotiť v porozumení obe strany Dnepra," vyhlásil Juščenko. "Máme dnes historickú príležitosť piatich rokov stabilnej pracovnej atmosféry v parlamente."
Rozhodnutie Juščenka by malo prispieť k ukončeniu politickej krízy na Ukrajine štyri mesiace po parlamentných voľbách. Po mnohých neúspešných rokovaniach jednotlivých strán sa napokon Janukovyčova Strana regiónov, ktorá má najviac kresiel, spojila so socialistami Moroza a komunistami.
Juščenko po dlhom váhaní oznámil súhlas s kandidatúrou Janukovyča až dve hodiny po tom, ako mu o polnoci zo stredy na včera vypršal zákonný termín na rozhodnutie. Alternatívou bolo vyhlásenie nových volieb, ku ktorému mal podľa vlastných slov blízko. Juščenko oznámil, že s Janukovyčom podpísal memorandum o národnej jednote, ktoré zachová prezidentov prozápadný a reformný kurz. Janukovyč však opakovane trvá na tom, že prioritou by mali byť vzťahy s Ruskom.
Na základe dohody, ktorej tretím signatárom je Moroz, sa očakáva vstup Juščenkovej strany Naša Ukrajina do koalície. Viacerí v strane s tým nesúhlasia, čo vyvoláva možnosť jej rozkolu. Druhá najsilnejšia strana v parlamente, Blok Julie Tymošenkovej, avizovala odchod do opozície.
Janukovyč, ktorý už bol premiérom za vlády predošlého prezidenta Leonida Kučmu, v poslednom čase zmiernil svoje postoje. Uviedol, že podporuje spoluprácu s NATO, vstup do Svetovej obchodnej organizácie (WTO) a členstvo v Európskej únii. Odmieta však ustúpiť v otázke ruštiny ako oficiálneho jazyka a v tom, že o členstve v NATO môže rozhodnúť jedine referendum.
Únia privítala kompromis
Brusel (SITA/AP) - Európska únia včera privítala politický kompromis medzi ukrajinskými lídrami a vyjadrila nádej, že nová vláda bude pokračovať v zbližovaní krajiny so zvyškom Európy aj Ruskom. Hovorca Európskej komisie Pietro Petrucci vyhlásil pred novinármi, že možný nástup Viktora Janukovyča do funkcie ukrajinského premiéra by nemal zmeniť snahy Kyjeva o pripojenie k EÚ, a to napriek Janukovyčovým väzbám s Moskvou.
"Nevidíme žiadne významné rozdiely medzi touto koalíciou a predošlou vládou," povedal Petruci, pričom však zdôraznil, že dôležitým krokom bude zostavenie programu novej vlády. "Vítame dosiahnutý prelom, pretože pre Ukrajinu je dôležité, aby mala čoskoro stabilnú, reformne orientovanú a plne funkčnú vládu," dodal. "Únia pokladá za veľmi dôležité, aby nová vláda pokračovala v procese politických a hospodárskych reforiem."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.