vláda je z hľadiska predloženého programu príjemná pre zločin, najmä pre organizovaný zločin. Okrem termínu vláda minulosti ju preto môžeme označiť ako mafia friendly vláda. Ide teda o vládu, ktorá je nekompetentná, nesuverénna, zahľadená do minulosti, a preto budem hlasovať proti programu a vyhláseniu dôvery vláde," povedal včera v rozprave k vládnemu programu Lipšic.
Exminister kabinetu vyčíta, že uvažuje nad zrušením tzv. asperačnej zásady, podľa ktorej páchatelia niekoľkých trestných činov sú trestaní prísnejšie, nie iba podľa sadzby za jeden zo spáchaných trestných činov. Dôrazne odmieta aj zrušenie špeciálneho súdu a špeciálnej prokuratúry. Podľa neho všetky tlaky na zrušenie týchto inštitúcií potvrdzujú ich dôležitosť a oprávnenosť.
Programové vyhlásenie vlády Lipšic považuje za nebezpečné pre republiku i občanov. Boj s mafiou je krokom späť, boj s korupciou vybavila vláda dvoma vetami, poznamenal. Vládny program je podľa neho zároveň servilný k Európskej únii. Nič však nehovorí o tom, čo EÚ presadzuje - o trestnej zodpovednosti právnických osôb. Podľa Lipšica by zavedenie trestnej zodpovednosti právnických osôb predstavovalo signál pre každého občana, že právny poriadok bude, rovnaký pre firmy, ako aj každého jednotlivca. Exminister rovnako negatívne vníma to, že v programovom vyhlásení vlády absentuje zúženie poslaneckej imunity a nemení sa pôvodný "sovietsky" model prokuratúry.
Vládny program podľa bývalého ministra neobsahuje žiadnu originálnu víziu. "Vláda nie je schopná tvoriť, iba troviť. Je to vláda minulosti," konštatoval. Vládny program zároveň dokazuje, že kabinet nevie spravovať štát, myslí si exminister.
Rafaj: Najviac rečí mávajú hlupáci
"Vy ste boli marketingový minister bez reálneho výsledku," odkázal Lipšicovi minister vnútra Robert Kaliňák. Exminister by podľa Kaliňáka mal uvažovať predovšetkým nad vlastnými chybami, keďže osem rokov pôsobil v exekutíve, takmer štyri roky ako šéf rezortu spravodlivosti, a nie po štyroch týždňoch hodnotiť kabinet, ktorý ešte reálne nič nespravil. "Možno keby ste si neobjednávali prieskumy o vašom pôsobení, ale viac sa zaoberali problémami občanov, malo by to väčší efekt a prinieslo by vám to viac hlasov," dodal Kaliňák. Lipšicovi vytkol, že tieto slová uviedol len ako marketingový ťah, aby sa dostal v piatok na titulky novín.
"Marketingovo ste sa zatiaľ správali len vy pán minister," povedal Kaliňákovi Lipšic a dodal, že zatiaľ sa o ňom dočítal len toľko, že navštívil jedáleň ministerstva vnútra. Okrem toho si nechal zaplatiť z peňazí daňových poplatníkov tlačovú správu o tom, že ide darovať krv pre zranených policajtov. Lipšica ako dlhoročného darcu krvi zneužívanie tak citlivej veci poburuje a označil to za hanebné.
Podpredseda NRSR Miroslav Číž označil spôsob Lipšicovej komunikácie za hlúpy. Podľa neho sa exministrovi počas jeho pôsobenia nepodarilo zaznamenať žiadny významný výsledok. Aj premiér Robert Fico odmietol výhrady exministra k vládnemu programu v oblasti spravodlivosti.
Šéf klubu SNS Rafael Rafaj v súvislosti s Lipšicovým vystúpením citoval Josefa Čapka. "Najviac rečí mávajú hlupáci. Vždy majú o čom hovoriť. Keď otvárajú hubu, domnievajú sa, že získajú na význame." Rafaj exministrovi pripomenul, že v rokovacej sále kvantita slov a intenzita pejoratív neprispeje k významu
poslanca.
Kritiku poslancov vyvolalo aj Lipšicovo gesto, keď pred svojim vystúpením odovzdal vláde novelu ústavy. Práve v nej sa totiž podľa neho hovorí o rozšírení právomocí pre ombudsmana, čo však údajne vláda nepostrehla. Ide o právo ochrancu verejných práv obracať sa na ústavný súd s návrhom na začatie konania o súlade právnych predpisov. Údajne koalícia na ústavnoprávnom výbore priznala, že ide o chybu v programovom vyhlásení, čo však včera nepriznala.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.