sloboda sa na Slovensku v súčasnosti v rovnakom počte pripravujú a cvičia vojaci, ktorí vystriedajú svojich kolegov. Zároveň prebieha aj výber pre ďalšiu rotáciu. Vojaci sa v misiách striedajú v pravidelných polročných cykloch. Hovorca ozbrojených síl Milan Vanga pre TASR povedal, že zatiaľ neboli vydané žiadne pokyny, ktoré by obmedzili výcvik pre irackú misiu.
Prehodnotiť zapojenie ozbrojených síl do operácií medzinárodného krízového manažmentu, vrátane operácie Iracká sloboda, má v pláne nová vláda Roberta Fica. Minister obrany František Kašický sa už vyjadril, že Slovensko musí všetky kroky v rámci prípadného stiahnutia vojakov z Iraku prekonzultovať s irackou vládou a so spojencami tak, aby si zachovalo inštitút dôveryhodného partnera. Druhý rozmer je podľa neho vojensko-odborný. Šéf rezortu už nechal pripraviť kalkulácie na možný časový harmonogram stiahnutia jednotky z operácie. Pripravený má byť variantne a musí obsahovať možnosti ďalšej pomoci pre iracký ľud.
V hre je podľa Vangu napríklad posilnenie výcvikovej misie NATO, materiálna pomoc pre Irak, či výcvik na území Slovenska, alebo kombinácia týchto možností, pričom v rozhovoroch so spojencami a irackou vládou sa môžu objaviť aj ďalšie návrhy.
Slovensko má v súčasnosti v Iraku 109 vojakov, z toho štyria sú zapojení do tréningovej misie NATO. Slovenskí vojaci sú v Iraku od júla 2003. Ich úlohou sú najmä odmínovacie práce, v apríli tohto roku schválil parlament rozšírenie mandátu jednotky tak, aby vojaci mohli školiť iracké bezpečnostné sily v odmínovaní a ničení munície. Vlani v decembri sa vojaci presťahovali z tábora Charlie v meste Hilla do nového kempu Echo pri meste Díwáníja, čo je asi 100 km južne od predchádzajúceho pôsobiska.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.