Libanonská vláda odhaduje, že počas 19
Izraelský premiér Ehud Olmert vyjadril hlbokú ľútosť nad smrťou civilistov v dedine Kana a nariadil, aby do nej umožnili prísun humanitárnej pomoci, informovali zdroje zo zasadnutia vlády. Vyhlásil však, že ofenzíva proti hnutiu Hizballáh bude napriek ťažkým okolnostiam pokračovať. Šéf izraelskej armády generálporučík Dan Haluc uviedol, že izraelské vzdušné sily nevedeli, že v zasiahnutej budove v Kane sa ukrývali civilisti. Rovnako sa vyjadril pre Reuters vysoký dôstojník vojenského letectva, podľa ktorého na budovu vystrelili presne navádzanú bombu s predpokladom, že sa v nej ukrývajú príslušníci Hizballáhu. Tí podľa Izraela z dediny odpálili stovky rakiet na Izrael.
Útok na dedinu Kana a zabitie civilistov vrátane mnohých detí odsúdil okrem iných osobný zástupca generálneho tajomníka OSN v Libanone Geir Pedersen. Vyzval tiež na okamžité vyšetrenie incidentu a snahu všetkých strán o zastavenie konfliktu. Tisíce protestujúcich sa po útoku zišli v Bejrúte pred miestnych ústredím OSN. Časť demonštrantov prenikla cez policajnú barikádu a vlámala sa do budovy, ktorá je cez víkend prázdna. Protestujúci pálili zástavy USA a OSN, kričali heslá proti Izraelu. Rozišli sa až po zásahu vodcov protestu a miestnych politikov.
Generálny tajomník Ligy arabských štátov (LAŠ) Amr Músá vyzval na medzinárodné vyšetrovanie "masakru" v Kane a ďalších "izraelských vojnových zločinov spáchaných v Libanone". Libanonský premiér Fuád Siniora po nálete telefonoval generálnemu tajomníkovi OSN Kofimu Annanovi, aby ho požiadal o mimoriadne zasadnutie Bezpečnostnej rady.
Francúzsky prezident Jacques Chirac odsúdil včera izraelský nálet na dedinu v južnom Libanone. Útok podľa neho poukazuje na potrebu okamžitého prímeria. Izraelský nálet na dedinu Kana odsúdil tiež jordánsky kráľ Abdalláh II., ktorý ho označil za "ošklivý zločin" a hrubé porušenie medzinárodného práva. Izraelská armáda uviedla, že obyvateľov dediny pred niekoľkými dňami letákmi upozornila, aby odišli preč. Podľa izraelského premiéra Ehuda Olmerta dedinu využívalo hnutie Hizballáh na odpaľovanie rakiet na Izrael. "Armáda nedostala rozkaz zaútočiť na libanonských civilistov. V Kfar Kane sú ukryté stovky rakiet Kaťuša," povedal na zasadnutí vlády. Hizballáh vyhlásil, že za zabitie civilistov v dedine sa pomstí. "Tento hrozný masaker neponecháme bez reakcie," uvádza vyhlásenie militantného hnutia. Útoky v reakcii na nálet, vrátane samovražedných, avizovalo aj palestínske vládnuce hnutie Hamas. "Vo svetle tejto otvorenej vojny proti arabským a moslimským krajinám sú otvorené všetky možnosti vrátane úderov hlboko na sionistickom území," povedal poslanec Hamasu Mušir al-Masrí pre tlačovú agentúru Reuters.
Po útoku Libanon zrušil návštevu šéfky americkej diplomacie Condoleezzy Riceovej v Bejrúte, kde mala rokovať o návrhoch týkajúcich sa prímeria. Riceová zrušenie cesty potvrdila a vyjadrila "hlboký zármutok nad hrozbou stratou nevinných životov" v libanonskej dedine. Nevyzvala však na okamžité prímerie. "Presadzujeme naliehavé ukončenie súčasného konfliktu, avšak názory ako to dosiahnuť sú rôzne," uviedla. Šéfka britskej diplomacie Margaret Beckettová označila nálet v dedine Kana za "dosť desivý" s tým, že Londýn opakovane vyzýval Izrael na "primeraný" postup pri ofenzíve. Tú však neoznačila za "neprimeranú", ako to v sobotu urobil jej predchodca Jack Straw ako dosiaľ najvyšší predstaviteľ britských labouristov, ktorý kritizoval ofenzívu Izraela v Libanone. Straw vedie frakciu labouristov v parlamente.
Pápež Benedikt XVI. vyzval včera na okamžité prímerie na Blízkom východe, ktoré by ukončilo čoraz tragickejší konflikt medzi Izraelom a libanonským hnutím Hizballáh. "V tomto momente nemôžem nemyslieť na stále závažnejšiu a tragickejšiu situáciu, ktorou prechádza Blízky východ: stovky mŕtvych, tak mnoho zranených, obrovský počet ľudí bez domova a utečencov, zničené domy, mestá a infraštruktúra, zatiaľ čo v srdciach mnohých, zdá sa, rastie nenávisť a túžba po pomste," uviedol pápež. "Tieto fakty jasne preukazujú, že nemôžete opätovne nastoliť spravodlivosť, vytvoriť nový poriadok a budovať skutočný mier, keď sa uchýlite k nástrojom násilia," vyhlásila hlava katolíckej cirkvi. "V mene Boha vyzývam všetkých zodpovedných za túto špirálu násilia, aby okamžite zložili zbrane na všetkých stranách," povedal Benedikt XVI. v príhovore vo svojej letnej rezidencii pri Castel Gandolfe. "Vyzývam tých, čo vládnu, a medzinárodné inštitúcie, aby nešetrili úsilím o dosiahnutie potrebného zastavenia vojnového stavu a aby bolo možné začať prostredníctvom dialógu budovať trvalé a stabilné spolužitie všetkých národov na Blízkom východe," dodal pápež. Benedikt XVI. v zatiaľ najdôraznejšom vystúpení od začiatku 19-dňového konfliktu v Libanone tiež zopakoval výzvu na zvýšenie humanitárnej pomoci.
Autor: Bejrút/Jeruzalem (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.