ktorom mal hovoriť na špeciálnom výbore NR SR nový šéf SIS Magala, dostala od politologickej obce tradične hlboké a inšpiratívne analýzy. Jednou vetou sa dajú zhrnúť asi tak, že vládna koalícia má prvý problém, ktorým je personálny spor v SIS (viď komentár v pondelok). A ešte, že Mečiar vysiela "signály", že on sa veru s odmietnutím svojho nominanta Urbana za námestníka služby neuspokojí a je to "zdvihnutý prst, aby sa dodržiavali dohody".
Pozornosti ušiel vtip, ktorý sa po koaličnej rade, kde sa v trojke zišli lídri Smeru, HZDS a SNS, podaril hovorkyni Glendovej. Vraj Fico, Mečiar a Slota o situácii v SIS, ani personáliách všeobecne, vôbec nerozprávali. Hahahaha. Nič z toho nevyplýva, teda okrem toho, že si táto koalícia robí z verejnosti oslíkov, ak sa rozhodli o konflikte vôbec neinformovať. Podnet predsedu HZDS je totiž typicky slovensky dvojsečný ak sa podozrenie nepotvrdí, prokuratúra má skúmať, či nedošlo k naplneniu skutkovej podstaty paragrafu šírenia poplašnej správy.
Niežeby bola situácia nejako vážna či komplikovaná. Mečiarovo oznámenie je čistý bluf, keďže, po prvé, podľa uniknuvších informácií, Magala spomenul odpočúvanie iba "medzi riadkami" a, po druhé, "poplašné správy" sa nešíria na neverejnom rokovaní kontrolného výboru parlamentu. To je hlúposť, ktorá môže napadnúť akurát Mečiara. Rukavica hodená Ficovi je to však preto, lebo podnet na prokuratúru je predsa len rádovo tuhšia káva, ako politická obštrukcia, čiže nehlasovanie za vládny program, resp. prevetrávanie kauzy cez médiá. Nie je jasné, čo Mečiar svojimi hrmotnými gestami sleduje. A ani nemá cenu sa tým v súčasnom štádiu zaoberať, keďže sme si nedávno zopakovali, že najabsurdnejšia a najzbytočnejšia činnosť, akej sa v slovenskej politike dá venovať, je vyhodnocovať kroky predsedu HZDS a prognózovať na ich základe akúsi budúcnosť.
To, na čo ale Mečiar nechtiac a naliehavo upozornil, je "kauzéria" okolo špeciálnych služieb, ktorá sa vinie históriou slovenskej demokracie, a hmlisté vyhliadky do budúcnosti, v ktorej silové zložky so svojimi ozrutnými kompetenciami prechádzajú pod patronát tejto koalície. Stokrát zaujímavejšie, ako otázka, čo konkrétne predseda HZDS sleduje, je jednoducho to, že SIS a pridružené výroby budú opäť subjektmi mocenských zápasov, na ktorých podstatu a ciele nedovidíme. Pričom podstatné je, že garnitúra, ktorá bude svoje boje zvádzať, je o generáciu, či skôr o dve zaostalejšia a horšia, ako tá, ktorej nezodpovednosť a neschopnosť stelesňoval vykopnutý generál Pittner. Koalícia, ktorá odišla, bola z hľadiska akýchsi elementárnych kritérií kompatibilná so západnými vzormi. A napriek tomu zanechala po sebe obludné škandály ako skupinka či odpočúvanie Ruska, resp. denníka Sme. Tie nad všetku pochybnosť potvrdili, že zvláštne a silové zložky sa na Slovensku stále zneužívajú. Či už na kompromitáciu politických súperov, alebo čo je ešte nebezpečnejšie na vydieranie a obchod s nelegálnymi odposluchmi. Pričom nikto netuší o miere tejto nákazy. Jediný súdny výrok, ktorý existuje, dopadol oslobodením troch exfunkcionárov SIS, keďže sa nepreukázala ani nedbanlivosť v kauze úniku nahrávky Rusko-Sme do systému ministerstva vnútra.... Jediná ilustrácia, ako o veci zmýšľajú politici: Počas nedávnych koaličných rokovaní nasadil Smer vo svojej centrále rušičky mobliného signálu. Takže ani neprekvapuje, ak sa Magala tejto veci venoval po nástupe prioritne.
Koalícia Smer-SNS-HZDS nevzbudzuje štipku dôvery v žiadnom ohľade či segmente nadobudnutej moci. Ale vedomie, že nastupujú na vnútro, SIS, vojenského spravodajstva, NBÚ (tam je zatiaľ ticho - pred búrkou) musí naháňať hrôzu. Lexa sa nedá tak ľahko zabudnúť. Čo tu bude?? Treba si uvedomiť, že inštitucionálna kontrola je nulová, pričom sa nedá ani tvrdiť, že je to zle, keďže pustiť skaderuka-skadenoha poslancov do živých prípadov nemôže byť rozumné. Jediná strana, ktorá presadzovala prísnejšie a transparentnejšie pravidlá, vrátane centralizácie na úrovni vlády, kde by tajné služby mali zodpovedného ministra, bola SMK. Narazili však na odpor najmä KDH, ktoré z nevysvetliteľných dôvodov, predovšetkým po vlastnej skúsenosti Palka so SIS, blokovalo všetky reformy. Okrem iného aj veľmi dobrý návrh na koncentráciu odpočúvania v jedinej inštitúcii, ktorá by "vybavovala" objednávky vnútra, SIS i vojenského spravodajstva. Takáto by sa totiž dala omnoho efektívnejšie kontrolovať. Patrí sa vedieť aj to, že na Slovensku narastá dramaticky aj množstvo legálnych, teda súdne povolených odposluchov, pričom ale drvivá väčšina zostane trestnoprávne nepoužiteľná, čiže zbytočná. Mečiar dal podnet a nech a ho myslel akokoľvek, upozornil na jednu z najväčších nástrah politickej formácie, ktorá nastupuje. Toto môže byť väčší problém ako zrušenie rovnej dane.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.