Ľubomír Vážny (na snímke) aj prezident Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska (ZSPS) Ján Majerský.
"Ak by sa nám podarilo tieto ciele naplniť, tak pohneme výstavbu a modernizáciu dopravnej infraštruktúry dopredu, čo je veľmi potrebné pre Slovensko," uviedol včera novinárom minister po spoločnom stretnutí venovanom možnostiam spolupráce pri výstavbe dopravnej infraštruktúry v krajine. Obaja predstavitelia sa zhodujú aj v tom, že program vlády, hlavne v oblasti rýchlostných komunikácií v časti úsekov na Maďarsko a Poľsko, môže byť aj ambicióznejší.
Pri otázke, ako ďalej v realizácii trasovania dopravných ciest, najmä v pláne prepojenia Bratislavy s Košicami cez D1 do roku 2010, upozornil minister na existujúci sklz niektorých záležitostí, ktoré nedotiahla predchádzajúca vláda. "Na dnešnom stupni poznania nemáme jasnú trasu, ani vyriešené majetkovo-právne vzťahy, ani zabezpečenú prípravu projektov na spomínanej trase," uviedol Vážny.
V PVV, potvrdil, je táto trasa zadefinovaná do roku 2010. "Chceme vybudovať
minimálne 100 kilometrov na tejto trase s tým, že našim cieľom je do roku 2013 ju kompletne dokončiť, pričom výstavba na diaľnici by mala pokračovať ďalej a rok 2018 je časový horizont na hranicu s Ukrajinou."
Dopravné spojenie Bratislava - Košice je cielené na rok 2013, hoci je to už záväzok pre budúcu vládu, povedal rezortný šéf.
V aktuálnom PVV sa píše, že "zabezpečíme kompletnú prípravu na výstavbu komunikácií, čo je dôležité, a ak sa to podarí aj v prípade úseku po Košice, potom je splniteľný cieľ 2013 postaviť tento úsek plnohodnotne do Košíc", konštatoval Vážny.
Majerský podotkol, že územná, inžinierska a projektová príprava má určitý deficit a bude sa môcť stavať tam, kde budú úseky pripravené. V najbližšom období sa preto inžinieri a projektanti budú venovať práve tejto príprave, aby "sme v ďalšom období mohli splniť vytýčené termíny výstavby a dokončenia stavieb rezortom dopravy", avizoval Majerský.
Balík financovania dopravy tvoria priame dotácie zo štátneho rozpočtu (ŠR), spolufinancovanie národného rozpočtu k eurofondom a v rámci EÚ ide aj o zdroje z Kohézneho fondu a štrukturálneho fondu pre dopravu. Sumár disponibilných zdrojov pre dopravné projekty predstavuje 130 miliárd Sk z eurofondov na programové obdobie 2007 až 2013 plus asi 20 miliárd na kofinancovanie zo ŠR plus 6 až 7 miliárd Sk z priamych dotácií zo ŠR. "Za 7 rokov sa má teda ročne prestavať asi 30 miliárd Sk, čo bude suma, ktorú budeme mať problém využiť."
Súvisí to s tým, že vzhľadom na úlohy v rezorte dopravy je zanedbaná projektová príprava a nie je zásobník projektov. Kolízie spôsobuje aj legislatíva, nevyhovuje zákon o vyvlastnení a stavebný zákon. V procese investičnej výstavby môže totiž nastať zlom v majetkovo-právnych vzťahoch, povoľovacom konaní či v tendri. "Ak sa zastaví jeden projekt, musíme mať na klinci zavesených ďalších 10, ktoré zvesíme a bez časových strát budeme môcť stavať ďalej."
Podľa ministra je nutné v stavebnom zákone zdynamizovať proces líniových stavieb, kde patria aj diaľnice.
V zákone o vyvlastnení je podľa Majerského nutné vymedziť kritériá, za ktorých je možné pristúpiť k vyvlastneniu. "Je to citlivá otázka. Podľa nás by sa mal vyvlastniť ten pozemok, ktorý nie je možné vykúpiť a ktorý je jednoznačne v záujme štátu, v záujme obrany štátu, v záujme investičných príležitostí štátu, či v záujme ochrany života osôb," zdôraznil Majerský.
Podľa ministra by sa mal upraviť aj zákon o verejnom obstarávaní.
Rozpočet rezortu dopravy na rok 2007 je 28,7 miliardy Sk. Minister potvrdil: "Viem si predstaviť úsporu v transparentnejších a lepších tendroch. Úsporu však chcem minúť v rámci rezortu na väčší objem výstavby."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.