rokoval o riešení povolebného patu. Klaus už dávnejšie avizoval, že sa chystá aktívne zasiahnuť do povolebných rozhovorov, ale očakávalo sa, že vyčká prinajmenšom do piatka, keď ho má líder ODS Mirek Topolánek informovať, či sa mu podarilo nájsť podporu pre vznik menšinovej vlády ODS s podporou ČSSD, KDU-ČSL a Strany zelených - ale bez podpory KSČM.
Prezident opakovane naposledy v nedeľu čelil kritike, že sa v povolebných rozhovoroch dostatočne neangažuje. Podľa týchto hlasov mal spoločné stretnutie lídrov všetkých parlamentných strán iniciovať už bezprostredne po voľbách. Václav Klaus opakovane odmietol, že jeho cieľom je vznik koalície ODS s ČSSD, aby tak zvýšil svoje možnosti na opätovné zvolenie za prezidenta na začiatku roku 2008. V Česku hlavu štátu volia na spoločnej schôdzi poslanci a senátori.
Druhou alternatívou, ktorú Topolánkovi občianski demokrati pripúšťajú, sú predčasné voľby a dočasný kabinet, ktorý krajinu povedie nanajvýš rok. V situácii českého povolebného patu, keď 200 poslaneckých mandátov sa rozdelilo na dve rovnaké polovice medzi dve ľavicové strany a tri stredopravé, je zložitá aj cesta k predčasným voľbám. ČSSD aj komunisti ich totiž odmietajú. Voľby do Poslaneckej snemovne sa v Česku konali už na začiatku júna, ale takmer deväť týždňov po ich skončení nemá krajina ani novú vládu, ani funkčnú Snemovňu. Patová situácia v ČR dokonca viedla ČSSD k nápadu zvážiť rekonštrukciu svojej vlády nahradiť v nej prinajmenšom ministrov za dnes už neparlamentnú Úniu slobodyDEU a s obmeneným kabinetom požiadať Poslaneckú snemovňu o dôveru. Idea, ktorú v nedeľu predstavil podpredseda ČSSD Lubomír Zaorálek, sa stretla s kritikou. Tento postup by údajne odporoval českej demokratickej a ústavnej tradícii.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.