a 1. stupeň, rátali vodohospodári na desiatky. V povodí Labe na severe a východe Čiech platil tretí povodňový stupeň na 14 miestach. Všeobecne platí, že na horných tokoch riek už hladiny kulminovali a vzostupy sú hlásené zo stredných tokov. Dažďové zrážky trvali v Pardubickom kraji a na Vysočine. V povodí Vltavy na juhu a juhovýchode Čiech boli včera 3. povodňové stupne na troch miestach.
Voda si vyžiadala desiatky evakuovaných nielen zo stanových táborov, ale v severočeskom podkrkonošskom Jablonci nad Jizerou aj z obytných domov. V tomto dvojtisícovom mestečku mala rieka Jizera v piatok iba 16 centimetrov, ale v noci na včera už kulminovala na hranici 440 centimetrov, čím prekročila aj údaj z povodne roku 2002. Povodne v Česku majú podľa odborníkov naďalej iba lokálny charakter a so záplavami z roku 2002 ich nemožno porovnávať.
V dôsledku výdatného dažďa prudko stúpli hladiny riek na juhozápade Poľska. Vodné toky sa na 24 miestach vyliali z brehov a zatopili domy a polia. Hasiči museli v noci na včera evakuovať vyše 100 ľudí. V Piecowicach zaplavilo rekreačnú osadu, kde sa nachádzalo 30 turistov. V mestečku Jelenia Góra sú pod vodou desiatky domov. Pršať tam má s prestávkami až do dnes. Veľmi kritická je situácia v Krkonošiach. Voda tam môže narobiť v úzkych dolinách ešte väčšie škody ako v nížinách. Obyvatelia sa však väčšinou odmietajú odsťahovať a povodne chcú prečkať vo svojich domoch. Na mnohých miestach sú prerušené dodávky elektriny. Viaceré cesty v Dolnom Sliezsku sú neprejazdné. Pre záplavy bol uzatvorený česko-poľský hraničný priechod Otovice Tlumaczów. Kamióny nemôžu jazdiť cez Harrachov, pretože na poľskej strane sa zrútila časť vozovky. Na juhozápade Poľska, kde v dôsledku silných dažďov hrozia mohutné povodne, včera okrem príslušníkov požiarnych zborov nasadili aj armádu. Vojaci spoločne s hasičmi nepretržite plnili pieskové vrecia a stavajú provizórne hrádze.
V desiatich regiónoch juhozápadného Poľska vyhlásili stav ohrozenia povodňami. V tomto meste si záplavy vyžiadali jednu z prvých obetí, keď záchranári objavili mŕtve telo 80-ročnej ženy. Nie je známe, či sa utopila, alebo či zahynula iným spôsobom.
Povodňová situácia v Rakúsku sa včera s ustávaním zrážok začala upokojovať. V dolnorakúskom Kienstocku nedosiahne Dunaj predpovedané maximum 920 cm. Ránom tam dosahoval 845 cm, kulminácia sa očakávala na 860 cm. Kritická bola situácia v dolnorakúskej metropole Sankt Pölten a jej okolí, kde rieka Traisen dosiahla o polnoci výšku 325 cm. Okolo šiestej hodiny ráno však opäť klesla pod tri metre. Pre zaplavené koľajnice bola zastavená železničná doprava medzi Sankt Pöltenom a Traismauerom. Najvýdatnejšie zrážky v Dolnom Rakúsku boli vo Frankenfelse a Annabergu, kde za 24 hodín napršalo 180 litrov vody na meter štvorcový. V tejto spolkovej krajine pracovalo včera v noci na odstraňovaní škôd asi 2000 hasičov.
Hladiny väčšiny riek klesajú aj v Hornom Rakúsku. Týka sa to aj Dunaja s výnimkou úseku na východe spolkovej krajiny. Tam mala kulminácia nastať dopoludnia. Upokojili sa aj potoky v regiónoch Innviertel a Salzkammergut, ktoré v pondelok zaplavili niektoré cesty. Oddýchnuť si môžu štajerskí hasiči v okresoch Mürzzuschlag a Bruck an der Mur, kde bolo treba včera v noci odčerpávať vodu z pivníc a čistiť cesty. Asi 120 ľudí a 26 vozidiel sa v meste Mürzzuschlag podieľalo na zvyšovaní hrádzí pozdĺž rozvodnenej rieky Mürz. V štajerskej metropole Graz uzatvorili promenádu pri rieke Mur, ktorá dosiahla 350 cm a prekročila prvý stupeň povodňovej aktivity. Kulminácia mala nastať popoludní.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.