niekoľko špecifických oblastí. Po rokoch sa na Slovensku zrušila základná vojenská služba (ZVS), zaviedla sa profesionálna armáda, čo znamená, že mladíkov už nestrašia povolávacie rozkazy na "vojnu", ale branná povinnosť nezanikla. Brannú povinnosť legislatívne rieši Zákon č. 570/2005 Z. z. o brannej povinnosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov. V kalendárnom roku, v ktorom občan dovŕši zákonom predpísaný vek 19 rokov, bude od 1. januára zaradený do národnej registrácie.
Národná registrácia tvorí vlastne databázu mužskej populácie, ktorej trvá branná povinnosť, po jednotlivých ročníkoch narodenia. Vytvára sa tak, že starostovia obcí, resp. primátori miest, zašlú na príslušnú Územnú vojenskú správu každý rok do 30. 6. menný zoznam občanov, ktorí v danom kalendárnom roku dovŕšili 18 rokov veku a majú v obci trvalý pobyt. Tí budú v nasledujúcom kalendárnom roku, keď im vznikne branná povinnosť, teda od 19 rokov veku, zaradení do národnej registrácie. Iba ak nastane vojna alebo vojnový stav, tak sa budú vykonávať odvody týchto registrovaných občanov a až potom ich možno povolať na výkon mimoriadnej služby.
Zákon 570/2005, v §2 mimoriadnu službu definuje ako vojenskú službu, ktorú je občan povinný vykonať v období krízovej situácie. Krízová situácia je vojna, vojnový stav, výnimočný stav (hrozba alebo uskutočnenie teroristického útoku) alebo núdzový stav (ohrozenie života a zdravia osôb, životného prostredia alebo živelná pohroma atď) a predstavuje jedinú možnosť, kedy môže byť občan vo veku 19 až 45, resp. 55 rokov (dovtedy vo všeobecnosti trvá branná povinnosť) povolaný na výkon mimoriadnej služby. 31. decembra kalendárneho roku, v ktorom občan bez vojenskej hodnosti a vo vojenskej hodnosti vojaka 1. stupňa a 2. stupňa dovŕši 45 rokov veku, mu branná povinnosť zaniká a je vyradený z národnej registrácie. V iných vojenských hodnostiach, čiže od slobodníka vyššie, občanovi branná povinnosť zaniká a je vyradený z národnej registrácie 31. decembra kalendárneho roku, keď dovŕši 55 rokov veku.
Existuje ešte pomerne početná databáza záloh ozbrojených síl, teda tých občanov, ktorí v minulosti absolvovali ZVS, bývalých profesionálnych vojakov, policajtov, hasičov atď, ktorí tiež môžu byť povolaní na výkon mimoriadnej služby počas krízovej situácie. Predstavujú tak zálohy, z ktorých sa bude v prípade krízovej situácie čerpať. Ak by tieto zálohy nestačili, prídu na rad odvody občanov zaradených do národnej registrácie, ale pozor, stať sa tak môže iba v prípade vojny alebo vojnového stavu. Zákon pochopiteľne pozná aj inštitúty dobrovoľného prevzatia brannej povinnosti, vyradenia z národnej registrácie, oslobodenia od výkonu mimoriadnej služby, vytvárania záloh ozbrojených síl, aktívnych záloh, či prepustenia z výkonu mimoriadnej služby. Občan môže za presne vymedzených okolností vykonávať službu aj v ozbrojených silách iného štátu, ale iba s povolením prezidenta SR.
(Zdroj: Územná vojenská správa Prešov)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.