chce znížiť rozpočet na obranu. Prekvapujúco chce šetriť aj na školstve. Štátnemu rozpočtu sa totiž síce darí, no ani dodatočné príjmy nebudú stačiť, aby Ficova vláda zaplatila, čo sľúbila.
Napríklad na tohtoročné "vianočné príspevky" pre dôchodcov by mali ísť takmer 2 miliardy korún. Nárast príspevku pri narodení prvého dieťaťa na 15-tisíc korún si vyžiada zo štátnej kasy vyše 300 miliónov. Zrušenie 20- a 50-korunových príspevkov zas vyjde verejné financie takmer na 2,5 miliardy korún.
Vláda preto včera schválila návrh ministra financií za Smer Jána Počiatka, podľa ktorého jednotlivé rezorty tento rok minú o 4,3 miliardy korún menej, ako plánovali. Najviac to postihne rezort obrany, hoci Slovensko plánovalo jeho rozpočet zvyšovať na úroveň bežnú v Európskej únii. Do konca roka by mal ušetriť vyše 800 miliónov.
"Je dôležité ukázať, že je veľký priestor na úspory na strane výdavkov vlády," povedal Počiatek. Jednorazový škrt označil za "začiatok novej éry prístupu" k vládnym výdavkom. "Je dôležité, aby všetci ministri začali dôkladne zvažovať, na čo peniaze používajú a hľadať rezervy vo svojich rezortoch," odkázal kolegom.
Medzi ministerstvami, ktoré musia šetriť najviac, je aj rezort školstva, hoci vládny program kladie veľký dôraz na znalostnú ekonomiku. Výdavky na školstvo chcel kabinet postupne zvyšovať z 3,8 na 5 percent HDP.
"Sú to zmiešané signály, zatiaľ nie je jasné, ako to vláda so zvyšovaním výdavkov na školstvo myslela," komentuje zmenu Marek Gábriš z ČSOB. Včerajšie rozhodnutie vlády je podľa neho v rozpore s jej programom. Školstvu by sa nemalo podľa Gábriša brať, ale dávať, lebo nedostatok peňazí v školstve je jednou z príčin vysokej nezamestnanosti. Medzi dlhodobo nezamestnanými je najviac ľudí bez vzdelania. "Nielen samotní občania, ale aj štát by mal viac investovať do vzdelania," povedal Gábriš.
Podpredseda vlády pre znalostnú spoločnosť Dušan Čaplovič však nevidí medzi šetrením a potrebou zvyšovať výdavky v školstve rozpor. "Šetrí sa na prostriedkoch, ktoré by sa aj tak neminuli. Nesiaha sa na vedu a výskum," povedal.
Okrem úspor na výdavkoch chce vláda na sociálne opatrenia použiť takmer 4 miliardy aj zo štátnych finančných aktív a zhruba o 2 miliardy chce zvýšiť plánované výdavky rozpočtu. Minister financií Počiatek však tvrdí, že schodok verejných financií napriek tomu nepresiahne 3 percentá HDP, čo je nutné, aby Slovensko mohlo prijať euro. V zákone o rozpočte je naplánovaný deficit 2,9 percenta. "Chceme zachovať maastrichtské kritériá, to je základná podstata nášho správania, to je jediná cesta," povedal premiér Robert Fico.
Autor: lj&ik
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.