že pribúda aj zákazníkov, ktorí majú o takéto služby záujem. Napriek tomu však podobné zariadenia veľký zisk neprinášajú. V niektorých hoteloch ubytujú aj mačky alebo menšie druhy zvierat, väčšina ale slúži psom.
- Záujem stúpa predovšetkým v období prázdnin a dovoleniek, - hovorí Vladimír Dobrovodský, ktorý vedie psí hotel v Zálesí neďaleko Bratislavy. V týchto dňoch má svoje centrum zaplnené. Rovnaké skúsenosti má aj Ján Sekera z Trnavy, ani on už teraz neprijíma nové objednávky. Majitelia hotelov nevedia presne, koľko podobných zariadení na Slovensku funguje. Podľa J. Sekeru len v Trnave existujú tri strediská, v ktorých sa starajú o psov. Jedno z nich sa dokonca špecializuje na malé plemená. Napriek tomu sa však majitelia zvieracích hotelov zhodujú v tom, že prevádzka zariadení nie je mimoriadne zisková. Orientujú ich preto najmä na výcvik i ďalšie služby.
Ubytovanie zvieratiek obvykle stojí sto až dvesto korún za noc, mimo Bratislavy je cena nižšia. Ján Sekera tvrdí, že na hoteli síce nezarobí, ale získa aspoň peniaze na výcvik vlastného psa. - Dá sa to robiť ako koníček, - priznáva. Zisk nevykazuje ani hotel pri Karanténnej stanici vo Zvolene, ktorý prevádzkuje mesto Banská Bystrica. Na rozdiel od iných zariadení tu prijímajú aj papagáje, fretky a trpasličie králiky. - Pri práci nám pomáhajú aj dobrovoľníci, - hovorí Roman Vaňo z karanténnej stanice.
Majitelia zvieracích hotelov tvrdia, že ubytovaným psom venujú osobitnú starostlivosť. Chodia s nimi na prechádzky alebo ich púšťajú do výbehu. Niektorí domáci maznáčikovia pobudnú v hoteli viac dní. - Sú tu aj tri mesiace, keď majitelia odídu zarábať do zahraničia, - tvrdí R. Vaňo.
Bratislavský zverolekár Tibor Brauner však hovorí, že pre domáce zvieratá by bolo lepšie, keby si ich majitelia vzali na dovolenku so sebou. V mnohých hoteloch domáce zvieratá netolerujú alebo za ich ubytovanie žiadajú vysoké sumy. - Optimálne je nájsť si nejakého rodinného príslušníka alebo iného obetavca, ktorý sa môže zvieratku venovať, - dodáva. Na umiestnenie do zvieracieho hotela podľa neho zvieratá reagujú rôzne; dva týždne väčšinou znesú bez väčších problémov. - Sú psy, ktoré majú takúto zmenu rady, lebo sa dostanú do kolektívu ďalších psov, ktorý im majiteľ nemôže poskytnúť, - povedal. - Čím viac je však zvieratko naviazané na majiteľa, tým horšie odlúčenie znáša, - pripomenul.
* * *
Viac práce ako v inom období mávajú v lete aj útulky pre zvieratá. Na rozdiel od povianočného času to však nie je spôsobené tým, že by psíky či mačky končili na ulici. - Majitelia sa odoberú na dovolenku a psa dajú niekomu strážiť. Psík je v strese, utečie a ak nie je označený, skončí u nás, - vysvetlila Hana Hanzelová z bratislavského útulku Slobody zvierat.
Ján FILIP, ČTK
Autor: 41.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.