banky medzi sebou predávali 1 euro za 28,07 Kč, v prepočte asi 37,33 Sk. Ku koncu dňa potom česká mena mierne oslabila na úroveň 28,13 Kč za euro. K rekordu sa však priblížil aj americký dolár, ktorý sa počas stredy predával za 21,78 Kč. Lacnejší bol iba tento rok v júni, a to za 21,70 Kč.
Spevnenie českej koruny je podľa expertov jednoznačným dôsledkom vynikajúcej kondície českého hospodárstva. "Ak rastie ekonomika 6-percentným tempom, ktoré dosiahla vlani a očakáva sa aj tento rok, nie je posilňovanie meny také prekvapivé," vyhlásil hlavný ekonóm firmy Patria Finance David Marek.
Svoju úlohu však podľa analytikov zohralo tiež rozhodnutie nezvyšovať úrokové sadzby, ktoré tento týždeň prišlo z centrálnej banky USA. "To spustilo vlnu záujmu o stredoeurópske meny a obchodníci ich začali skupovať," konštatovať hlavný ekonóm Českej sporiteľne Viktor Kotlán.
Česi sa tak vďaka silnejúcej korune môžu tešiť na lacnejší nákup cudzej meny pre svoju dovolenku v zahraničí. Medzi ďalšie výhody poklesu kurzu na historicky najnižšiu úroveň sa radí tiež zníženie vplyvu rastúcich cien ropy. Zlacnenie cudzej meny totiž vedie k poklesu cien dovážaného tovaru a pri rovnakých mzdách si môžu ľudia kúpiť viac tovaru. Na druhej strane má silnejúca česká mena aj niektoré negatíva. Problémy môžu mať podľa ekonómov predovšetkým menší vývozcovia, ktorí sa proti pohybu kurzu nezaisťujú, ako to robia napríklad automobilky či výrobcovia piva.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.