prielomové doliny riek a horských potokov. Tie sa zarezávajú hlboko do podložia a vytvárajú viac či menej otvorené doliny - týka sa to Hornádu, Svinky, ale aj menej známej Sopotnice.
Potok, alebo riečka Sopotnica priteká na územie Čiernej Hory zo Sedlickej brázdy, pramení nad obcou Klenov. Pri kameňolome nad obcou Sedlice vteká do pohoria a tu sa začína dlhá, výrazná prielomová dolina s rovnomenným názvom. Celá táto časť Čiernej hory je pomenovaná podľa rieky - Sopotnické vrchy. Dolina ich delí po uhlopriečke, pričom má asi 12 kilometrov. Končí sa pri ústí Sopotnice do Hornádu v lokalite Brezie.
Údolie Sopotnice má predovšetkým krajinársky zaujímavý charakter. V hornej časti je viac otvorené, lúčnaté, pričom z okolitých svahov údolia na viacerých miestach vystupujú zaujímavé tvary skalného podložia. Od Prokopovho mlyna, ktorý je približne v polovici údolia, sa však zužuje a tok naberá na dravosti, okolie je výlučne zalesnené. Takýto charakter má až takmer k ústiu, v závere doliny je postavených niekoľko chát.
Typický kolorit Sopotnici dodávajú zachované bývalé hospodárske objekty, využívané ako mlyny, píly, alebo horárne. Podľa nich sú pomenvané aj lokality v údolí - Horný mlyn, Pustý mlyn, Prokopov mlyn, či Dolný Savkov mlyn. Sopotnica je obľúbeným výletným miestom peších i cykloturistov, spolu s neďalekými nádhernými Hornádskymi a Lodinskými lúkami vytvárajú pozoruhodný krajinný komplex.
BEDEKER
Prístup: Celý prielom Sopotnice je prístupný po tvrdej ceste, pričom väčšia časť je aj značená. Od "hrdla" Sopotnice pri kameňolome (cca 460 m) okolo Horného mlyna až k Pustému mlynu (45 min.) síce značka nie je, ale vôbec nechýba. Ďalej vedie údolím žltá značka až po Prokopov mlyn (1:15 h), ďalej pokračuje lesnatým údolím červená až k ústiu do Hornádu (cca 250 m, 2:30 h). Príjemná, nenáročná a vďačná prechádzka pešo, alebo zákusok na bicykli.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.