na adresu niektorých kupujúcich najmä dlžníkov si pustila ústa na prechádzku. Ani dnes sa najmä ženy bez klebetenia neobídu. Chtiac-nechtiac aspoň raz za čas pustia jazyk z uzdy a niekoho pekne "preperú".
"Správa sa úplne nemožne" - pustíme do éteru nemiestnu poznámku o spoločnej elegantnej známej, ktorá nás nie s úsmevom ale slušne pozdravila a začneme ju do podrobností rozoberať. Ani si pritom neuvedomujeme, že sa tým snažíme opísať svoje vlastné problémy, ktoré nás už dlhšie trápia a s ktorými sa len s ťažkosťami vyrovnávame. Lenže rozoberať chyby druhého je oveľa ľahšie ako vlastné. Náš rozbor cudzích nedostatkov môže mať aj kladný dopad na naše chyby, ktoré si tak uvedomíme a nabudúce sa ich možno vyvarujeme.
Nedokážete svojmu nadriadenému otvorene povedať svoj názor o jeho arogantných urážlivých poznámkach? Zožierajú a desia vás. To môže mať nepriaznivý dopad na vašu psychiku, môžete stratiť sebadôveru, trpieť nespavosťou. Preto je prirodzené, že sa niekomu posťažujete na šéfa. V tej chvíli pocítite úľavu, spadne vám kameň zo srdca.
Jedovatou poznámkou typu: "Vidíte, čo má zase dnes na sebe?" - na adresu mladšej kolegyne v krátkej sukni a priliehavom tričku očakávate podobný názor od vašej rovnako starej spolupracovníčky. Možno máte práve zlú náladu a nie ste ochotná tolerovať mladšiu a príťažlivejšiu. Nakoniec sa obidve staršie na tom zasmejete, najmä keď si spomeniete na pár nevinných vtipov v súvislosti s osobou mladšej kolegyne. Nálada sa vám zlepší a dostanete chuť do práce aj do života, veď ten plynie a uvedomíte si, že nikto nebude stále mladý.
Môžete povedať o sebe, že ste ani raz pred nikým nepovedali niečo nelichotivé o tretej osobe? Taká nevinná klebeta či ohováranie je aj určitým ventilom, ktorým vypustíme vnútorný pretlak a napätie, čím sa zbavujeme nahromadených emócií. Ňou nikomu neuškodíme. Lenže ak v našej poznámke prevláda zlý úmysel, tam už prestávajú žarty. Svojím ohováraním môžeme veľmi ľahko zmeniť o niekom všeobecnú mienku, ktorú si o ňom vytvorila väčšina. Lenže ak budeme sústavne každého ohovárať a nedokážeme s ľuďmi bez toho komunikovať, môže sa stať, že druhí budú od nás bočiť a že stratíme všetkých priateľov.
Skutočné a zámerné ohováranie je slovné napadnutie a vyplýva z neusporiadaného vzťahu medzi ľuďmi. Jeho dôsledky sa ťažko naprávajú. Ten, ktorý ohovára zámerne, sa snaží druhému ublížiť, zhodiť ho pred inými, znemožniť, pokaziť mu kariéru. Robí to aj písomne - anonymne. Úlohu tu hrá závisť, pomstychtivosť, neschopnosť, zbabelosť. To už nie sú babské pletky typu kofy na trhu, ale pošliapanie dôstojnosti iných aj svojej.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.