energetickými monopolmi. Ministerstvo hospodárstva SR (MH) sa na rokovaní dohodlo s monopolmi na vytvorení expertnej skupiny, ktorá má do konca augusta pripraviť konkrétne kroky a návrhy zo strany energetických podnikov v otázke cien energií.
"Je to posledný termín, do ktorého budeme ešte brať názory energetických monopolov. Po 31. auguste bude vláda analyzovať návrhy, ktoré pripraví expertná skupina a potom MH v spolupráci s rezortom financií urobí návrh ako riešiť situáciu v oblasti cien energií," povedal Jahnátek.
Ten podľa neho môže viac alebo menej kopírovať návrhy energetických monopolov, podľa toho s akými návrhmi energetické podniky prídu. "Dúfam, že monopoly prinesú konkrétne návrhy. Osobne si však myslím, že nebudú až také, ako by som si predstavoval, čiže postupne znižovanie cien energií od 5 % nižšie," dodal Jahnátek.
Podľa šéfa rezortu by sa nemala v jeseni zvyšovať ani cena zemného plynu o jednu až dve koruny za meter kubický, o čo požiadal Slovenský plynárenský priemysel, a.s. (SPP) posledný júlový deň. "Dúfam že regulačný úrad pochopil, aby sa dohodol s SPP, aby sa nedatoval termín tejto požiadavky k
31. júlu. Dúfam, že Úrad pre reguláciu sieťových odvetví neodsúhlasí ani jeden cenový výmer, čiže mali by zatiaľ pokračovať tieto ceny energií a dúfam, že do októbra už budeme mať na stole nejaký návrh ako riešiť ceny energií," dodal Jahnátek.
Podľa neho regulačný úrad pochopil, že v súčasnosti do ukončenia rokovaní s monopolmi nie je dobré vydávať akékoľvek cenové rozhodnutie. Minister si myslí, že na Úrad pre reguláciu sieťových odvetví SR, ktorý je nezávislý orgán, nevyvíja žiadny tlak. "Ja si myslím, že v súčasnosti prebieha neprimeraný nátlak na stranu Slovenskej republiky," reagoval Jahnátek. "Ak by sme s monopolmi nezačali rokovať, dopad jesenného zvýšenia cien energií na jednu domácnosť by bol viac ako tisíc korún," uviedol Jahňátek.
Expertná skupina by mala podľa šéfa rezortu vytvoriť návrh, ktorý bude mať tri roviny. "V návrhu budú okamžité opatrenia, ktoré by mali zabrániť nárastu cien energií od októbra tohto roku, potom opatrenia na dlhodobé a opatrenia systémové, ktoré by mali zabrániť, aby v budúcnosti vznikla
podobná situácia," doplnil Jahnátek. Podľa neho dlhodobé opatrenia by sa mali zamerať na využívanie iných zdrojov energií, vytvorenie podmienok na vstup na energetický trh Slovenska iným spoločnostiam ako aj na využívanie
alternatívnych zdrojov energií. "Monopoly na rokovaní pochopili, že niet úniku," doplnil Jahnátek.
Podľa vyjadrenia hovorcu ministra hospodárstva Branislava Zvaru monopoly na rokovaní pochopili vážnosť situácie. "Monopoly sa vyjadrili, že súhlasia s našim hodnotením situácie a dodali, že sa nachádzajú v dileme," uviedol
Zvara. Slovenská strana na rokovaní podľa neho zaujala stanovisko slovami "narastanie cien energií by mala absorbovať celá energetická sféra a nielen obyvateľstvo".
Minister už s monopolmi neplánuje rokovať. "Rokovania budú prebiehať na nižšej úrovni. Za ministerstvo to bude štátny tajomník. Ja som si zobral iba právo veta," konštatoval Jahnátek.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.