štyri dni
trvajúci chaos, ktorý spôsobili bezpečnostné opatrenia v súvislosti so zmarením plánovaných bombových útokov na palubách lietadiel.
Prevádzkovateľ britských letísk BAA oznámil, že ruší 30 percent všetkých letov z Heathrow a varoval, že v dôsledku nových prísnych previerok pasažierov a batožiny sa nevyhnutne omeškajú ostatné lety. Podľa Tonyho Douglasa, výkonného riaditeľa BAA pre letisko Heathrow, napriek najlepším snahám letiska budú lety meškať dovtedy, kým sa stupeň verejného ohrozenia na letisku nezníži.
Viacero pasažierov sa však v sobotu sťažovalo, že z dôvodu zdĺhavých bezpečnostných procedúr zmeškali svoje lietadlá. Letecká spoločnosť British Airways nevylúčila, že jej lietadlá budú i naďalej odlietať bez všetkých pasažierov, ktorých zdržia pokračujúce problémy BAA s bezpečnostnými procedúrami na letisku. Niektoré letecké spoločnosti obviňujú BAA z nezvládnutia protiteroristických bezpečnostných opatrení, ktoré museli zaviesť potom, ako polícia odhalila teroristický plán.
Nízkorozpočtový letecký prepravca Ryanair sa obrátil na britskú vládu so žiadosťou, aby poskytla svoje rezervné policajné a armádne jednotky, čím by sa mohli urýchliť preťažené bezpečnostné kontroly na letiskách. "Ryanair a ďalšie veľké britské aerolínie nemôžu donekonečna rušiť lety a kaziť cestovateľské plány desiatok tisícov britských pasažierov a návštevníkov len preto, lebo BAA nevie zvládnuť nové požiadavky osobnej kontroly," uviedol výkonný riaditeľ Ryanair Michael O'Leary.
V nedeľu letecká spoločnosť British Airways zrušila takmer 100 európskych letov z Heathrow a pozastavila všetky vnútroštátne lety z druhého londýnskeho letiska Gatwick. Okrem desiatich letov do Spojených štátov všetky medzikontinentálne lety pokračovali podľa rozpisu. Ryanair zrušil po dohode s BAA cez víkend okolo 20 percent všetkých letov, ale žiada o vyriešenie chaotickej situácie ohľadom
kontroly osôb a batožín do pondelka.
Británii sa od bombových výbuchov v londýnskom metre 7. júla 2005 podarilo zmariť najmenej štyri veľké teroristické útoky, uviedol v nedeľu britský minister vnútra John Reid pre televíziu BBC. Podľa Reida všetky štyri prekazené teroristické akcie mali usmrtiť veľké množstvo civilistov. Reid na záver dodal, že britská polícia v súčasnosti vyšetruje okolo 24 prípadov v súvislosti s terorizmom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.