Tenergo Brno, a.s. dohodla s bratislavskou spoločnosťou Slávia Capital na podmienkach, za akých bude od nej vyrobenú energiu odoberať.
Slávia Capital cez svoju dcérsku firmu Energy zabezpečuje v Snine centrálnu výrobu tepla, Tenergo ho dodáva cez svoje rozvody viac ako štyrom tisícom domácnostiam a desiatkam organizácií. Tí budú odteraz podľa novej zmluvy platiť za GJ 575 korún.
Zmluvu o dodávke a odbere tepla podpísali obaja partneri 18. júla, skoro sedem mesiacov po tom, čo Slávia Capital odkúpila energetickú divíziu od strojárskeho podniku Vihorlat Snina s.r.o. Bratislavčania po prevzatí teplárne odmietli byť nástupcami zmlúv po Vihorlate, rokovania o všetkých podmienkach tak začali nanovo. Mali viac ako dvadsať postupných krokov a trvali viac než pol roka.
Podľa výkonného riaditeľa Tenerga Stanislava Mensátora boli rokovania zdĺhavé a zložité najmä preto, že výsledná zmluva mala byť platná na najbližších skoro sedemnásť rokov a mala čo najviac stabilizovať cenu tepla pre odberateľov. "Vývoj svetových cien plynu a uhlia sa dá ťažko odhadnúť, treba počítať aj s perspektívou biomasy. Museli sme však hľadať také riešenie, aby sme čo najviac vylúčili negatívny dopad výkyvov cien surovín na výslednú cenu tepla. Táto komplikovaná úloha sa chvíľami zdala neriešiteľná," hovorí Mensátor.
Aj preto riaditeľ považuje za úspech, že počas celého obdobia provizória, kedy zmluva s Vihorlatom už neplatila a nová so Sláviou Capital ešte nebola uzavretá, sa teplo i teplá voda dodávala obyvateľom Sniny plynulo ďalej. Podpísaná zmluva bude platiť do roku 2022.
Maximálnu cenu tepla stanovuje Úrad pre reguláciu sieťových odvetví. V zmluve si Tenergo so Sláviou Capital dohodlo mechanizmy, podľa ktorých sa bude jej presnú výšku stanovovať. Podľa vedúceho sninskej prevádzky firmy Tenergo Vladimíra Minčiča ak bude táto cena nižšia, bude mať vždy prednosť pred cenou, ktorú určí regulačný úrad. "V zmluve sú tiež mechanizmy, zamerané na kontrolu nákladov na výrobu tepla, od ktorých sa odvíja jeho cena. Tie garantujú, že sa nebude výrazne zvyšovať," doplnil.
Vihorlat predal závod Energetika vlani v októbri, aby odvrátil bezprostredný bankrot. Z hotovosti vyplatil svojho najväčšieho veriteľa Slovenskú sporiteľňu , ktorej dlhoval cez sto miliónov korún. Vihorlat to však nezachránilo a o pol roka jeho majitelia predali aj zvyšok závodu. Nový vlastník zastavil výrobu a prepustil všetkých zamestnancov.
Spoločnosť Energy Snina, a. s., patriaca do skupiny spoločností Slavia Capital, po odkúpení teplárne ohlásila jej modernizáciu. Do nového tepelného agregátu na biomasu chce investovať 155 miliónov korún. Svoju prevádzku by mal začať v roku 2008.
Autor: rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.