Kabinet nedávno rozhodol, že pacienti od septembra prestanú platiť 20 korún v ambulancií a 50 korún v nemocnici. Od októbra zase klesne poplatok za recept z 20 na 5 korún. Zvyšných päť poplatkov sa naďalej vyberá.
Hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Silvia Balásziková povedala, že poplatky za prednostné ošetrenie vláda zrušiť nemôže, lebo patria pod správu krajov. Pohybujú sa od 200 do 500 korún.
Prezident Slovenskej lekárskej komory Milan Dragula zatiaľ nemá informácie, že by si lekári výpadok 20-korunových poplatkov chceli od septembra kompenzovať zvýšením poplatku za prednostné ošetrenie. Jeho výšku si lekári určujú sami, župa stanovuje len rozpätie poplatku.
Poplatky za prednostné ošetrenie sa postupne zavádzali od konca minulého roka. Nie všetci lekári ho však využívajú. Napríklad v košickom kraji z 2100 lekárov za prednostné ošetrenie vyberá 357.
Ako posledný zaviedol poplatky Trnavský kraj. Lekári tam za prednostné ošetrenie môžu vyberať najviac 500 korún. Podľa hovorcu župy Ivana Krajčoviča lekári zatiaľ len hľadajú správnu výšku poplatku. "Ak si ho stanovia vysoký, tak nebude oň záujem, zase ak prinízky, nebudú kapacitne stíhať."
Poplatky neplánujú rušiť ani v Prešovskom či v Košickom kraji. Hovorkyňa košickej župy Soňa Jakešová povedala, že filozofia je nastavená tak, že samosprávny kraj určuje len maximálne sadzby poplatkov. "Je na rozhodnutí lekárov, či sa rozhodnú pre spoplatnenie prednostného ošetrenia, alebo nie."
Poplatky, ktoré sa rušia
- od septembra 20 Sk v ambulancii,
- od septembra 50 Sk v nemocnici,
- od októbra 20 Sk za recept klesne na 5 Sk za recept.
Poplatky, ktoré zostávajú
- 100 Sk za deň za sprievodcu v nemocnici,
- 60 Sk za pohotovosť,
- 2 Sk za 1 km za dopravu sanitkou,
- 150 a 220 Sk za deň v kúpeľoch,
- poplatky za prednostné ošetrenie.
Autor: dro
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.