narušení vzdušného priestoru krajiny. Podľa zákona môže dať rozkaz aj na zostrelenie civilného lietadla s pasažiermi na palube.
Cvičenie na Leteckej vojenskej základni v Sliači podľa Kašického pripravovali dlhšie, ale súviselo aj s britskými opatreniami po odhalení pripravovaného útoku na dopravné lietadlá. Včera pri nácviku si sadol ako pasažier do stíhačky. „Od narušenia je dostatok času, aby minister získal podstatné informácie na takéto vážne rozhodnutie," odpovedal na otázku, aký pocit by mal, keby musel rozhodnúť o zostrelení lietadla plného cestujúcich. Dúfa, že do takej situácie sa nedostane, lebo "by to bolo ťažké rozhodovanie, ale musíme byť pripravení na všetko".
Vo včerajšej modelovej situácii lietadlo - renegát prerušilo spojenie. Nato vyštartovali dve stíhačky MiG-29, jedna na palube s Kašickým, a vyhodnocovali informácie vo vzduchu. Cieľom narušiteľa bola jadrová elektráreň. Stíhači sa ho pokúsili donútiť pristáť a keď pilot nereagoval, fiktívne ho zostrelili v jednom z jej bezpečnostných okruhov.
Pohotovosť vtedy mali iné dve stíhačky. „Ak by počas cvičenia vznikla skutočná situácia ohrozenia, postupovali by sme štandardne. Ministra by sme dostali zo vzduchu a spolu by sme riešili narušenie," povedal náčelník generálneho štábu Ľubomír Bulík. Hovorí, že metodiky NATO dávajú istotu blížiacu sa 100 percentám, že by pri rozkaze na zostrel nedošlo k omylu.
Ostrú 24-hodinovú pohotovosť dnes na Slovensku držia dve plne vyzbrojené stíhačky MiG-29 zo siedmich schopných zásahu. Vzlietnu do piatich minút.
NATO bazíruje na výcviku protiteroristických kománd v členských štátoch. Pred niekoľkými mesiacmi neohlásene vyslali z centrály vojenské dopravné lietadlo, ktoré narušilo vzdušný priestor niekoľkých členov aliancie. Pilot Marián Bukovský, ktorý vtedy zasahoval, povedal, že neznáme lietadlo sa pohybovalo v priestore nad Rimavskou Sobotou, vo výške približne päťtisíc metrov. Donútil ho pristáť na Sliači.
„Vyberáme si možnosť menšieho zla. Pilot musí reagovať na rozkazy a ja by som ich splnil. Nie je to taký problém. Prerušeniu letu predchádza veľa možností. Zostrelenie je až posledná," odpovedal pilot na otázku, či je pripravený zostreliť civilné lietadlo. Pred niekoľkými rokmi letel nad elektráreň v Jaslovských Bohuniciach, keď sa tam objavili obrovské svetelné objekty. Piloti nezistili žiadne narušenie, zrejme išlo o kondenzáciu pár.
Od osamostatnenia Slovenska sa raz stalo, že naši stíhači naviedli na pristátie rakúske civilné lietadlo, ktoré stratilo orientáciu.
Pilot a minister čakajú do poslednej sekundy
Slovenské radary zaznamenajú pohyb lietadla približne 80 až 100 kilometrov pred hranicami. Pilot musí s prípadným narušiteľom nadviazať vizuálny kontakt, pokúsi sa komunikovať a overí situáciu. Ak narušiteľ smeruje na niektorý z dôležitých cieľov, neletí v štandardnom smere ani výške a nereaguje na pokyny, stíhač použije signálne výstrely, čím naznačí, že môže zaútočiť, potom vypustí výstražné rakety a pokúsi sa lietadlo donútiť pristáť. Ak neuspeje, až potom dá minister rozkaz "prerušiť let". „Pilot aj minister čakajú do poslednej sekundy, až potom rozhodnú," vyhlásil Ľubomír Bulík. Podľa náčelníka generálneho štábu na jednom z cvičení od spozorovania narušiteľa po rozkaz ministra ubehlo približne 21 minút.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.