Flughafen Wien AG a Penta Investments Limited, členov konzorcia, prostredníctvom spoločnosti KSC Holding, a. s., a priamej kontroly
podnikateľom Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií (MDPT) SR nad podnikom podnikateľa Letisko Košice Airport Košice, a. s., na základe Zmluvy o kúpe akcií a Akcionárskej zmluvy.
Úrad po rozsiahlom prieskume trhu dospel k záveru, že posudzovaná koncentrácia nevytvorí alebo neposilní dominantné postavenie účastníkov koncentrácie, ktorého dôsledkom sú významné prekážky efektívnej hospodárskej súťaže na žiadnom z vymedzených relevantných trhov na území Slovenskej republiky. Toto rozhodnutie nie je právoplatné a je možné sa voči nemu odvolať do 15 dní od doručenia.
Rozhodnutie PMÚ víta konzorcium TwoOne pozitívne. "Konzorcium však považuje za znepokojujúce, prečo PMÚ nerozhodol o letisku Košice skôr, ale až deň pred 15.
augustom 2006 napriek tomu, že koncentrácia bola schválená bez výhrad," uviedol hovorca jedného z členov konzorcia, private equity skupiny Penta, Martin Danko.
"Košice sú najdôležitejším letiskom v tomto regióne, ktorého spádová oblasť zahŕňa štyri štáty, a to Slovensko, Poľsko, Maďarsko a Ukrajinu," konštatoval predseda predstavenstva spoločnosti Flughafen Wien AG Herbert Kaufmann s tým, že letisko vykazuje dvojciferný rast v počte pasažierov. V prvom polroku 2006 stúpol počet cestujúcich medziročne o viac ako 30 % na takmer 137 tis. pasažierov, za celý minulý rok prešlo letiskom približne 270 tis. osôb. "Náš projekt znamená pre košické letisko 415 mil. Sk, v dôsledku čoho očakávame, že by objem prepravy v roku 2010 mohol dosiahnuť 480 tis. cestujúcich," povedal partner Penty Jozef Oravkin.
Či sa konzorcium TwoOne zložené z viedenského letiska, private equity skupiny Penta a rakúskej Raiffeisen Zentralbank stane vlastníkom 66-percentného balíka akcií košického letiska, zatiaľ nie je isté. "Minister dopravy Ľubomír Vážny je v prípade košického letiska viazaný uznesením vlády, ktoré hovorí, že má postupovať tak, aby mohol byť ukončený proces privatizácie v prospech
spoločnosti KSC Holding, ktorú reprezentuje uchádzač TwoOne," povedal hovorca ministra Marián Jánošík.
Konzorcium TwoOne sa v privatizačných zmluvách zaviazalo zaplatiť do štátneho rozpočtu celkovo za bratislavské aj košické letisko vyše 11 mld. Sk. V záväznej ponuke ponúklo konzorcium za akcie košického letiska 900 mil. Sk a peňažný vklad 380 mil. Sk. Podľa januárových vyjadrení predstaviteľov konzorcia, investície na košickom letisku by sa do roku 2015 mali dostať cez 910 mil. Sk, z toho 415,6 mil. Sk predstavujú garantované investície. Predaj bratislavského letiska konzorciu TwoOne zatiaľ PMÚ neschválil, lehotu na vydanie rozhodnutia si predĺžil o ďalších 45 dní.
"Rozhodnutie Protimonopolného úradu SR berieme na vedomie, v súčasnosti ho skúmame a analyzujeme. O ďalšom postupe bude rozhodovať vláda ako kolektívny orgán," povedal Jánošík.
Premiér Robert Fico však podľa pondelkového vyjadrenia hovorkyne vlády Silvie Glendovej naďalej odmieta privatizáciu bratislavského a košického letiska.
"Podľa privatizačnej zmluvy musí kupujúci do 15. augusta 2006 predložiť súhlasné stanovisko Protimonopolného úradu SR s privatizáciou. Ak tak kupujúci neurobí, zmluva o privatizácii jasne hovorí o ďalšom postupe," skonštatovala
Glendová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.