diskotéky, susedia s naplno pusteným rádiom, revúce motocykle a ďalšie ľuďmi vymyslené zdroje hluku. Napokon, spomenuté hluky by sme vo vesmíre ani nemohli počuť, pretože zvuk sa šíri vzduchom a ten vo vesmírnom priestore chýba. Možno niekto závidí kozmonatuom na vesmírnych lodiach, že sú ďaleko od spomenutých pozemských zdrojov hluku a môžu sa konečne "nasýtiť" ticha. Kozmonauti, ktorí pobudli na medzinárodnej vesmírnej stanici ISS, by vám však o tom vedeli povedať svoje. Je to možno trochu neuveriteľné, ale na ISS panuje poriadny hluk. Je to dokonca taký hluk, že astronaut Bill McArthur a kozmonaut Valerij Tokarev (asi už viete, že Američania majú astronautov a Rusi kozmonautov) trpelii po návrate na Zem po šesťmesačnom pobyte na ISS malou poruchou sluchu. Dočasné alebo aj trvalé poškodenie sluchu sa vyskytovalo aj u kozmonautov, ktorí pracovali v ruských kozmických lodiach Saljut a Mir, a to dokonca aj po sedemdňových pobytoch. Situácia na ISS sa však postupne zlepšuje. Pred niekoľkými rokmi dosahovala hlučnosť v pracovných priestoroch stanice 72 až 78 dB a v "spálni" okolo 65 dB. Rôznymi opatreniami sa však americkej agentúre NASA podarilo postupne úroveň hluku na stanici znížiť. V novembri 2005 sa hlučnosť v pracovných priestoroch znížila na 62 až 69 dB, v priestore na spanie na 55 dB až 60 dB.Astronauti, pracujúci na ISS, nosili kedysi v ušiach celý deň protihlukové zátky, dnes ich nosia len 2 až 3 hodiny denne.
Odkiaľ sa však hluk na vesmírnej stanici berie? Najhlučnejším modulom stanice ISS je ruský modul Zvezda, v ktorom sú práve priestory na odpočinok. Tento modul bol vypustený ruskou raketou Proton a k stanici bol pripojený 26. júla 2000. Modul má dĺžku 13,1 m a jeho maximálny priemer je 4,15 m. V tomto module sú inštalované rôzne systémy, ktoré zabezpečujú vhodné životné prostredie na stanici a ktorých súčasťou sú aj rôzne hlučné motory, ventilátory a iné zariadenia. Hlučný je napríklad systém Vozduch (toto ruské slovo asi netreba prekladať), ktorý odstraňuje z atmosféry na stanici oxid uhličitý. Hluk robí aj klimatizačný ssystém a množstvo ventilátorov, ktoré sú nevyhnutné na "premiešavanie" vzduchu, pretože v beztiažovom stave neexistuje prirodzená cirkulácia vzduchu. A čo sa už urobilo na zníženie hluku na stanici ISS? Minulé posádky inštalovali izolátory na zníženie vibrácii ventilátorov
a tlmiče na ich výstupné otvory a takisto obložili niektoré steny zvukovoizolačnými materiálmi. Členovia terajšej posádky, ruský kozmonaut Pavel Vinogradov a americký astronaut Jeff Williams, inštalovali tlmiaci kryt na spomenutý ruský systém na odstraňovanie CO2 a začali klásť zvuk tlmiace obloženie vedľa ruského klimatizačného systému. Budúce posádky postupne vymenia 30 až 40 hlučných ventilátorov za tichšie ventilátory. Možno je to paradox, ale posádky sa zrejme z vesmírneho pobytu na hlučnej stanici ISS celkom rady vracajú na menej hlučnú Zem.
Mimochodom, vesmírnu stanicu ISS bude v najbližších dňoch veľmi dobre vidieť z Košíc i z celého východného Slovenska. Zajtra, teda v štvrtok 17. augusta, sa stanica objaví o 21. hod. a 10. min. prakticky nad južným obzorom a o 21 hod. 14 min. dosiahne vrchol, a to 27o nad juhojuhovýchodným obzorom. V piatok 18. augusta sa ISS o 21. hod. 32. min objaví na juhozápade a o 21. hod. 37. min bude vo výške až 63o nad juhojuhovýchodným obzorom. V sobotu 19. augusta bude ISS vidteľná počas dvoch obletov, pričom lepšie ju bude vidieť pri druhom oblete, keď sa 21. hod. 54. min. vynorí temer na západe a postupne bude stúpať, až sa o 21. hod. 59. min.dostane 67o nad severoseverozápadný obzor. V nedeľu 20. augusta sa ISS bude od 20. hod. 42. min do 20. hod 49. min pohybovať od juhozápadu na severovýchod, pričom vystúpi až 61o nad obzor. Do najväčšej výšky nad obzor (pri pohľade z Košíc) sa stanica ISS dostane na budúcu stredu (23. augusta), keď poletí prakticky krížom ponad Slovensko (od západu, ponad nás na severovýchod) a bude viditeľná od 20. hod. 13. min. do 20. hod. 22. min. V najvyššom bode bude 71o nad obzorom, pričom bude od Košíc vzdialená len 368 kilometrov, čo je menej ako z Košíc do Bratislavy. Obrázok ukazuje priemet dráhy stanice na Zem počas tohto obletu. Uvedené časy sú síce vypočítané pre pozorovanie z Košíc, ale odchýlky pre iné miesta východoslovenského regiónu predstavujú najviac desiatky sekúnd.
Ak to počasie dopraje a budeme môcť medzinárodnú vesmírnu stanicu ISS vidieť ako prelietava nad našimi hlavami, nezáviďte kozmonautom a astronautom, ktorí na nej pracujú. Spomeňte si na hluk, ktorý na ISS panuje...
Autor: rm
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.