predaji akcií letiska odstúpi.
"Vláda odporúča prezidentovi Fondu národného majetku a ministrovi dopravy Ľubomírovi Vážnemu odstúpiť od zmluvy o kúpe akcií bratislavského letiska," povedal premiér Robert Fico zo Smeru. Má sa tak stať do 15. septembra. Fico dôvodí tým, že konzorcium nepredložilo súhlas Protimonopolného úradu so spojením viedenského a bratislavského letiska.
TwoOne sa chce brániť, odstúpenie od privatizačnej zmluvy bude považovať za neplatné. „K tomuto záveru sme dospeli po dôkladnej analýze postupu štátu, ako účastníka konania vo veci koncentrácie," povedal Jozef Oravkin z Penty, ktorá je súčasťou konzorcia TwoOne spolu s viedenským letiskom Schwechat a rakúskou Raiffeisen Zentralbank. Podľa názoru konzorcia je zrejmé, že štát ako predávajúci nie je ochotný naplniť účel privatizačnej zmluvy - predať 66 percent akcií letiska. „Ide výlučne o politické rozhodnutie," povedal Oravkin.
Fico to nevylúčil. „Rozhodnutie vlády sa zhoduje s tým, čo sme dlhodobo hovorili - nepredávať strategický majetok štátu. A bratislavské letisko je strategický majetok," povedal.
Vláda môže od zmluvy odstúpiť, lebo TwoOne do 15. augusta nezískalo súhlas Protimonopolného úradu. Úrad nemohol konanie ukončiť, pretože si viedenské letisko ako účastník konania neprevzalo dôležitú listovú zásielku. Bez toho by však vydal rozhodnutie v rozpore so zákonom. Na prevzatie zásielky mali Rakúšania štyri dni - bránia sa, že to bola krátka lehota a ich zástupca nebol v tom čase v Bratislave. Úrad zas oznámil, že sa opakovane snažil doručiť zásielku aj osobne.
Penta: Budeme sa súdiť
Čo sa s letiskom bude diať ďalej, nie je zatiaľ jasné. Ministri dopravy a hospodárstva s prezidentom FNM dostali za úlohu do 30. októbra predložiť návrh ďalšieho postupu. Ovplyvniť ho môžu aj kroky TwoOne.
Konzorcium totiž začne v blízkom čase pripravovať dokumenty pre medzinárodný arbitrážny súd v Paríži. Oravkin zdôraznil, že TwoOne nezískalo rozhodnutie Protimonopolného úradu načas aj pre liknavé konanie ministerstva dopravy. Úrad bol totiž podľa neho spočiatku pripravený o podmienkach, za ktorých by TwoOne súhlasné stanovisko mohlo dostalo, rokovať. „Zrazu nastala situácia, keď žiadne podmienky neboli akceptovateľné," povedal Oravkin.
„Postoj úradu je rovnaký od začiatku úvah o privatizácii letiska v Bratislave," oponuje úrad. Odvolal sa okrem iného aj o to, že ešte pred začatím privatizácie poslal ministerstvu, v ktorom vyjadril obavy z predaja bratislavského letiska Rakúšanom. Aj nízkonákladové spoločnosti, napríklad Ryanair a easyJet, protestovali proti tomu, aby spojením letísk vznikol regionálny monopol.
Vraj politický obchod
Predstavitelia Penty tvrdia, že majú informácie o rokovaniach zástupcov vlády a úradu o niečom, čo by sa dalo nazvať "politický obchod". Jediným spôsobom, ako zastaviť privatizáciu letiska, totiž podľa spoločnosti bolo dosiahnuť, aby sa nesplnila odkladacia podmienka privatizačnej zmluvy, ktorá hovorí že konzorcium musí predložiť súhlas úradu.
Úrad sa blížil k rozhodnutiu, že spojenie letísk zamietne, alebo odsúhlasí s výhradou. TwoOne teda muselo samo sebe navrhnúť podmienky, ktoré by ochránili konkurenčné prostredie. "Rokovania zo strany ministerstva viedli k tomu, aby Protimonopolný úrad nachádzal ťažkosti v zavádzaní podmienok, ktoré sme navrhovali," povedal investičný riaditeľ Penty Marek Ondrejka. Dodal, že ministerstvo aktívne predkladalo nepriaznivé závery "proti našim podmienkam".
Protimonopolný úrad „dôrazne odmieta" podozrenia, že jeho rozhodnutie predĺžiť si lehotu na vydanie rozhodnutia bolo motivované politickými dôvodmi. Ministerstvo dopravy zatiaľ podľa hovorcu Mariana Jánošíka nevidí dôvod reagovať na vyjadrenia Penty.
Autor: ik
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.