mimoriadne kritické ohlasy verejnosti, ráta ešte istý čas s pokračujúcou kritikou svojho postupu. Povedal to v rozhovore, ktorý v utorok večer odvysielal prvý program verejnoprávnej nemeckej televízie ARD. Medzinárodne uznávaný spisovateľ bol v uplynulých desaťročiach považovaný v Spolkovej republike Nemecko za akúsi morálnu inštanciu. Na margo oneskoreného priznania vyhlásil, že skôr nebol schopný hovoriť verejne o tejto etape svojho života. Podľa nemeckej tlače predišiel literát priznaním poodhaleniu jeho minulosti historikmi, ktoré by skôr, či neskôr prišli na základe informácií z niekdajšieho archívu obávanej východonemeckej Stasi.
V príspevku, ktorý sa objaví vo štvrtkovom vydaní cirkevného periodika Glaube und Leben, kardinál vyzval Güntera Grassa, aby sa dodatočne ospravedlnil tým osobám, ktoré sám kritizoval kvôli morálnym prehreškom. Medzi osobami, ktoré čelili v uplynulých desaťročiach ostrej Grassovej kritike boli aj špičkoví nemeckí politici ako Konrad Adenauer, Ludwig Erhard, Franz Josef Strauss alebo Kurt Georg Kiesinger.
Günter Grass s určitosťou nepríde o Nobelovu cenu za literatúru, ktorej udelenie v roku 1999 je v zmysle platného štatútu nezvratné. Možno však príde o čestné občianstvo v rodnom Gdansku, na detstvo v ktorom si zaspomínal aj vo svojich kľúčových dielach, vrátane románu Plechový bubienok. Požadujú to predstavitelia vládnej strany Právo a spravodlivosť i Lech Walesa. Primátor mesta, v ktorom sa začala druhá svetová vojna, Pawel Adamowicz je však proti takémuto kroku. Podľa jeho slov sa nemecký spisovateľ vždy jednoznačne hlásil k zodpovednosti Nemcov za ich zločiny, kriticky sa staval k požiadavkám odsunutých a k všetkým pokusom o relativizáciu dejín, takže ani jeho terajšie priznanie nemení primátorov názor na túto osobnosť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.