limuzínu na svete. Nový model tejto firmy, ktorý dostal celkom vhodný názov Rocket (raketa), dosiahol nedávno na autodróme Nardo v južnom Taliansku neuveriteľnú rýchlosť 362,4 km/h. Brabus Rocke, odvodený od modelu Mercedes CLS, tým prekonal svetový rekord pre limuzíny, ktorý tiež vytvorilo vozidlo firmy Brabus. Predchádzajúci rekord mal hodnotu 350,2 km/h a začiatkom roka ho vytvoril model Brabus E V12 Biturbo.
Na pohon rekordnej "rakety" slúži upravený vidlicový dvanásťvalcový motor, ktorý v sériovej verzii pojáňa model Mercedes 600. Odborníci firmy Brabus zväčšili zdvihový objem tohto motora na 6 233 cm3, a to použitím špeciálneho kľukového hriadeľa a zväčšením priemeru valcov. Motor je vystrojený kovanými piestami a športovými vačkovými hriadeľmi. Upravené boli aj nasávacie a výfukové trakty motora. Motor je prepĺňaný dvomi špeciálne vyvinutými turbodúchadlami, má účinnejší systém chladenia komprimovaného vzduchu a je vystrojený výfukovým systémom z nehrdzvejúcej ocele, ktorý má štyri koncovky. K zvýšeniu výkona motora prispelo aj preprogramovanie jeho riadiacej elektronickej jednotky. Takto upravený motor vyvíja maximálny výkon 537 kW pri 5 700 ot/min, takže ide o najvýkonnejší motor nemeckej výroby pre osobné autá. Motor je schopný dosiahnuť najvyšší krútiaci moment až 1 320 Nm, ale maximum momentu je elektronicky obmedzené na 1 100 Nm, pričom táto hodnota je k dispozícii už od 2 100 ot/min. Hnací moment motora sa na zadné kolesá prenáša prostredníctvom modifikovanej päťstupňovej automatickej prevodovky a samozáverného diferenciálu. Pružiaci systém vozidla bol vyvinutý v spolupráci s firmou Bilstein. Plynom plnené tlmiče majú šesť voliteľných charakteristík tlmenia. Výkonné vozidlo si žiada aj výkonný brzdový systém. Brabus Rocket je vpredu vystrojený keramickými brzdovými kotúčmi priemeru 375 mm a 12-piestikovými hliníkovými strmeňmi. Zadné oceľové dierkované kotúča majú priemer 355 mm, strmene sú šesťpiestikové. Vozidlo jazdí na 19-palcových ráfikoch z ľahkých zliatin, na ktorých sú obuté penmatiky Yokohama ADVAN. Predné pneumatiky majú rozmer 255/35 ZR 19, zadné sú romzeru 285/30 ZR 19. Od sériového modelu CLS sa model Rocket navonok odlišuje mohutným predným nárazníkom s veľkými otvormi na prívod vzduchu k chladičom vody a oleja. Tvar predného spojlera, zvyšujúceho prítlak na vozovku, bol optimalizovaný v aerodynamickom tuneli. V zadnom nárazníku je difuzor a štyri koncovky výfuku. V bočných prahoch a v zadnom nárazníku sú umiestnené malé svetlá, ktoré sa po stlačení diaľkového ovládača centrálneho zamykacieho systému rozsvietia a osvetlia tak priestor vedľa vozidla a za ním. Interiér vozidla je čalúnený kožou a alcantarou.
Limuzína Brabus Rocket zrýchli z 0 na 100 km/h za 4 sekundy, na rýchlosť 200 km/h za 10,5 sekundya na rýchlosť 300 km/h za 29,5 sekundy. Pre bežnú cestnú premávku je maximálna rýchlosť vozidla elektronicky obmedzená na 350 km/h. Firma Brabus plánuje vyrobiť malú sériu vozidiel Rocket. Ak by ste si najrýchlejšiu limuzínu na svete chceli kúpiť, mali by ste mať voľné finančné prostriedky vo výške 348 000 eur.
Autor: rm
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.