dostane rozum, alebo "krajina je iná" (ako za Mečiara), prípadne, "majú strach, aby nikto nespochybňoval záväzok prijať euro". A tak podobne. Výborne. Sotvačo sa hodí Ficovi lepšie, ako optimisti na tvorbe mienky a preferencie rastúce tempom HDP.
Uznesenie vlády, ktorým odstúpila od predaja bratislavského letiska, je presne taký krok, akých ak sa nazbiera desať, smerovanie Slovenska jednoducho zmenia. Bez ohľadu na to, čo si myslia učení absolventi socialistického vzdelávania. Iste, sotvakoho to mohlo prekvapiť, po obštrukcii Protimonopolného úradu (PMÚ) sa zrušenie celého biznisu dalo spoľahlivo očakávať. PMÚ údajne "nestihol" vyhodnotiť podklady o koncentrácii (akože vytvorení dominantného subjektu Viedeň-Bratislava). Pričom jeho súhlas do 15. augusta bol podľa privatizačnej zmluvy so spoločnosťou TwoOne (Schwechat, Penta, Raiffeisen Bank) jeden z fakultatívnych dôvodov na vystúpenie z biznisu. Takýto postup teda nebol povinnosťou vlády. Bývalá Dzurindova, napokon, pre prípad, že by PMÚ súhlas definitívne nedal, počítala s otvorením rokovaní s druhým v poradí z tendra, konzorciom okolo španielskej spoločnosti Abertis, kde žiadny "monopol" nehrozil. Fico to však nemal ani v päte, proces skrečoval.
Špekulovať, či PMÚ konal pod "fyzickým" tlakom, alebo sa jednoducho psychicky zrútili v šoku z čistiek v štátnej správe (aby neskončili podobne), alebo naozaj nestíhali rozhodnúť, nemá cenu. Je to hádanie z márnosti a nič nerieši. Kto veci sleduje a nemá dieru v lebke, nezabudol na Ficovu vyhrážku, že "ak bude po septembri vo vláde, využije všetky dostupné prostriedky a predaj nekompromisne zruší". Tipovať, či nátlak na "nezávislý" úrad je pre komunistickú hlavu prostriedok dostupný, alebo už nedostupný, sa dá vo Fortune. Podstatnejšie je, že Fico sa zvlášť vymedzoval proti TwoOne, keď argumentoval tým, že majitelia Schwechatu jednoducho bratislavský terminál zlikvidujú a urobia tam akési nákupné stredisko. Takže optimisti mohli dúfať, že toleruje aspoň druhého záujemcu. Ani náhodou.
Teraz Fico pripomína, že "rozhodnutie sa zhoduje s tým, čo sme dlhodobo hovorili nepredávať strategický majetok štátu". V antológii Ficových nezmyslov, ktorá raz určite vyjde (v troch kožou viazaných dieloch), bude tento jeden z najlepších. Konštruktívna kritika by si tu asi žiadala, aby bolo definované, čo je to "strategický majetok". Nemá význam. Dozvedeli by sme sa, že pre túto priťapenú ľavicu je strategická aj krčma U mamuta. Celkom vážne: Letisko v Ivanke je "strategické" asi tak, ako autobusová zastávka Bratislava-Nivy. Kde je väčší obrat klientov? Neexistuje jediný rozumný argument, aby štát prevádzkoval dopravný terminál. Akýkoľvek. Najlepší dôkaz je stav, v akom sa letisko nachádza dnes. Fico sa chystá rozhadzovať na všetky strany a prijať euro, ale tri miliardy na nevyhnutné investície, ktoré potrebuje Ivanka okamžite, mu nerobia problém. TwoOne sa vo víťaznej ponuke zaväzuje investovať 9 miliárd... Nám netreba, Slovensko má peniaze na všetko.
Zopár expertov sa nechalo počuť, že na skrečovaní bratislavského predaja zarobia Košice. Dristy, ako sa "čoskoro dostaneme z Bratislavy diaľnicou do Košíc za 4 hodiny a hlavné slovenské letisko bude v Košiciach", majú len dve chyby: Diaľnica bude "nečoskoro" a Fico, zrejme, odpáli aj predaj Košíc, na ktoré PMÚ dal láskavo povolenie. Deň pred 15. augustom tu naozaj nie je jasné, čo tak dlho skúmali.
Samo skúmanie koncentrácie bolo dosť zbytočné, keďže "vybudovanie monopolu a zlikvidovanie konkurencie" (Fico v opozícii) by síce bolo možné, ale z hľadiska Schwechatu by nedávalo ekonomický zmysel. Kto normálny by vrazil 500 miliónov eur do "Štefánika" len preto, aby ho zatvoril, či vybudoval "šopingcenter"? To je dvadsať miliárd Sk (cena plus investície) v situácii, keď podfinancovaná a z podstaty regiónu druhoradá Bratislava nemôže reálne konkurovať Viedni. Tejto privatizácie je škoda už len preto, že skvelý ťah s druhým kolom (v prvom boli ponuky remízové) vyšruboval cenu asi o 70 percent nad prvú ponuku.
Interpretovať "zmenu smerovania krajiny" ako otázku splnenia či nesplnenia kritérií pre prijatie eura, prípadne umlčania-neumlčania Jána Slotu, je obmedzená optika. Zmenou oproti uplynulým rokom je aj expanzia štátu do podnikania a všade tam, odkiaľ sa už temer vyparil. Toto je smer hlavného úderu a Fico využije toľko príležitostí, koľko sa mu naskytne. Kým neprehraje arbitráž s TwoOne, ktoré sa ide súdiť...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.