tesnej blízkosti hraníc s Izraelom. V stredu o tom informovala agentúra AFP s odvolaním sa na zdroje z libanonskej armády. Väčšina oblastí, v ktorých Libanončania prevzali kontrolu od izraelskej armády, sa nachádza v západnej časti libanonsko-izraelského pohraničia. Libanon prevzal kontrolu okrem iného v dedinách Jaarún, Marún al-Ras, Aajtarún a Blida.
Libanonské tanky a obrnené vozy prekročili včera na úsvite rieku Litání a vstúpili na územia, ktoré pred útokom Izraela na Libanon kontrolovalo libanonské militantné hnutie Hizballáh. Libanonské vojská prešli cez most, ktorý predtým sami vybudovali. Ten, čo tam stál pred vojnou, zbúrala izraelská armáda. Libanon pritom ešte minulý týždeň tvrdil, že nie je ochotný preberať vojenské posty priamo od izraelských jednotiek. Vláda požadovala, aby tieto oblasti najskôr obsadili vojská OSN, a až od nich by ich prevzala libanonská armáda. Názor zmenila libanonská vláda až na stredajšom večernom zasadnutí. Schválila vyslanie jednotiek na juh krajiny, ale zároveň vyhlásila, že libanonskí vojaci tam nebudú naháňať ani odzbrojovať militantov z Hizballáhu.
Včera prvýkrát od začiatku izraelskej blokády otvorili pre komerčnú premávku aj bejrútske medzinárodné letisko. Pristálo tam prvé lietadlo spoločnosti Middle East Airlines letiace z jordánskeho Ammánu. Ďalší let z Ammánu by tam mal pristáť večer.
Izraelská armáda sa začala sťahovať z južného Libanonu už v stredu večer. Vojaci židovského štátu opúšťajú v prvej fáze len niektoré územia vrátane mesta Mardžíjun a územia na sever od mesta Bint Džbajl. Tieto oblasti prechádzajú pod kontrolu libanonskej armády a 2000-členných mierových jednotiek UNIFIL pod velením OSN.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.