STV dcérskym spoločnostiam platila za služby reklamným priestorom, hoci predaj reklamy mala v predmete činnosti len jedna z nich.
Šesť dcérskych spoločností založil Richard Rybníček pred dvoma rokmi s cieľom sprehľadniť finančné toky a ušetriť peniaze Slovenskej televízie. "Niektoré z nich finančné toky skôr zneprehľadnili," hovorí dnes štatutárny zástupca STV Branislav Zahradník, ktorý bol aj členom Rybníčkovho vedenia. Pozitívne nastavené toky peňazí sú podľa Zahradníka dokázateľné len v dvoch spoločnostiach Koncesia a 1.2 media, ktorá pre STV predáva reklamu.
Zmluvy s dcérskymi spoločnosťami podpisoval Rybníček s iným členom vedenia z STV, ktorý bol zároveň konateľom. Zmluvy na najvyššie sumy boli podpisované najčastejšie s vtedajším štatutárnym zástupcom Marcelom Parom, ktorý bol konateľom dvoch spoločností.
Dnes podľa Zahradníka nie je jasné, aké objednávky išli do dcérskych spoločností, čo presne vykonávali, a kam ďalej išli peniaze z dcérskych spoločností. Účtovné doklady od týchto spoločností Zahradník nemá, hoci do STV z nich prichádzajú faktúry na preplácanie rôznych služieb. „Napriek tomu, že faktúry vraciame s požiadavkou, aby poskytnuté služby špecifikovali, konateľ Marcel Para nám neodpovedá, a žiada preplatenie ďalších podobných faktúr," hovorí Zahradník.
Člen Rady STV Peter Malec hovorí, že neprehľadné sú nielen samotné zámenné zmluvy, ale aj poskytovanie reklamného času. „Už pri vzniku týchto spoločností som upozorňoval, že sa tam zneprehľadňujú finančné toky," pripomína.
Medzi službami, ktoré si STV od dcérskych spoločností objednávala, bola aj poradenská činnosť, pri ktorých je podľa Zahradníka ťažko dokázateľné, či a v akom rozsahu boli poskytované. „Služby sú nekonkrétne špecifikované, podozrivé sú poradenské činnosti, nie je jasné, kto poradenstvo vykonával." Ak poradenstvo poskytovali konatelia, je to podľa Zahradníka absurdné, pretože za to už mali plat v STV.
„Ak si firma fakturuje konzultačné služby medzi členmi vedenia alebo svojimi dcérskymi spoločnosťami, býva to vždy neobvyklé," hovorí Malec.
Konateľov spoločností, ktorými boli bývalí členovia vedenia, Zahradník v piatok odvolal a na ich miesta dosadil zamestnancov televízie, aby „tak získal kontrolu nad spoločnosťami". V dcérskych spoločnostiach plánuje urobiť finančný audit. „V tých, kde je prínos ich fungovania pre STV po troch rokoch nejasný, sporný alebo dokonca žiadny, treba Rade STV jednoznačne navrhnúť ich zrušenie," hovorí.
Predseda Rady STV Miroslav Kollár zatiaľ zmluvy s dcérskymi spoločnosťami hodnotiť nechce, počká si na audit.
Oslovili sme aj Rybníčka, zmluvy komentovať nechcel. Povedal len: „Je zvláštne, že pán Zahradník ešte pred niekoľkými mesiacmi ako môj hovorca všetky tieto veci obhajoval, dnes je to inak. Je to obdobím? Alebo čím to je?"
Foto: JUDY
!!!RÁMČEK!!!
Niektoré zmluvy medzi STV a jej dcérskymi spoločnosťami
1. január 2006
Rybníček podpísal zámennú zmluvu so svojím zástupcom Marcelom Parom (konateľ STV Broadcasting) na poskytnutie "služieb spočívajúcich predovšetkým v prenájme nehnuteľností, dlhodobom prenájme hnuteľných vecí, údržbe a oprave telekomunikačných zariadení, v inžinierskej činnosti a v technickom poradenstve", za čo mala STV platiť reklamným priestorom vo výške 23,22 milióna korún.
„V zmluve nie je konkrétne a presne špecifikované, o aké poradenstvo, o akú inžiniersku činnosť či údržbu a opravu vysielačov a prenájom hnuteľných vecí konkrétne ide. Faktúry, ktoré sú doručované do STV, žiadne takéto údaje neobsahujú," hovorí Zahradník.
31. december 2005
Na rovnakú sumu podpísal Rybníček zmluvu s finančným riaditeľom Brianom Liptákom (konateľ Koncesie) na "poskytnutie dohodnutých služieb spočívajúcich predovšetkým v aktualizácii a v správe ďalej dohodnutých databáz", za reklamný priestor vo výške 23,22 milióna.
Podobné zámenné zmluvy sa podpisovali podľa Zahradníka aj v predchádzajúcich rokoch. Najvyšší kontrolný úrad pri podobnej zmluve s Koncesiou minulý rok upozornil, že spoločnosť si od STV mesačne fakturovala odmenu 1,8 milióna napriek tomu, že zmluvnú službu nevykonávala.
1. jún 2005
Rybníček podpísal zmluvu s Marcelom Parom (konateľ STV Production and Technology) na výrobu dabingu.
„Zmluva má do dnešných dní 34 dodatkov, no podrobnosti nemožno zverejniť, pretože je tajná. Čo je absurdné," hovorí Zahradník. Na realizáciu tejto zmluvy poskytla STV dcérskej spoločnosti len na rok 2006 zálohu 55 miliónov.
„Absurdnosťou v rámci tohto vzťahu je konflikt záujmov v prípade šéfproducenta Igora Cabana, ktorý je zároveň objednávateľom aj dodávateľom služby. Ako živnostník vykonáva funkciu producenta dabingu v STV a zároveň ako živnostník pracuje pre dcérsku spoločnosť, kde zabezpečuje výrobu dabingu," hovorí Zahradník. Caban preto od 1. septembra v STV končí.
1. september 2005
Rybníček podpísal s Parom (konateľ STV Production and Technology) zmluvu o poskytnutí organizačného poradenstva v oblasti skrytých titulkov za 3 milióny. Poradenstvo sa objednávalo podľa Zahradníka v čase, keď bol v STV už systém titulkov nastavený.
25. jún 2006
Rybníček podpísal s Parom zmluvu na výrobu programu SuperTelo v celkovej výške 21,6 milióna bez DPH. Súčasťou tejto ceny je aj 15 % odmena vo výške 2,8 milióna pre dcérsku spoločnosť mimo nákladov na externú realizáciu diela. Para v tom čase už nebol s STV v žiadnom pracovnom vzťahu a Rybníček bol na odchode.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.