zhodnocoval z prognózy na proroctvo. "Pracovný návrh" Štefana Harabina na zrušenie Špeciálneho súdu a Úradu špeciálnej prokuratúry takýto pokrok predstavuje.
Pre úplnosť treba uviesť, že podľa reakcie rezortu je materiál vypracovaný variantne - teda buď zrušenie, alebo "transformácia". Čiže, pravdepodobne, degradácia na úroveň okresného súdu, ako o tom Harabin rozprával už dávnejšie. Hoci detaily zostávajú neznáme, v radikálnejšej i "umiernenej" verzii by šlo o likvidáciu inštitúcií, ktoré vznikli iba pred dvoma rokmi s cieľom oddeliť vyšetrovanie a súdenie najzávažnejších trestných činov korupcie, resp. všeobecne ústavných činiteľov, od - nazvime to - kriminality komunálnej.
Hovoriť o "mafiafriendlyzácii" môžeme pokojne preto, lebo ak pátrame po motívoch, nijaká iná stopa nezostane. To nie sú predsudky, že Harabin je "advokát diaboli" a on to má už vyryté na čele. Otočme vec do inej polohy: Koľko inštitúcií, čo politici pozakladali v rôznych rezortoch, sa neosvedčilo, resp. ukázali ako totálne zbytočné, a niet tej sily, ktorá by ich poslala do likvidácie? (Opačný príklad sa natíska iba jeden - Úrad štátnej služby). Taký FNM mohli už dávno rozpustiť, resp. preniesť na ministerstvo financií. Národnosocialistická garnitúra, nadupaná desaťmiliardovými sľubmi, vyhlasuje dokonca veľké šetrenie, viazanie výdavkov (pri skvelo sa vyvíjajúcom rozpočte), ale radikálny rez sa ohlasuje iba jeden - Špeciálny súd a špeciálna prokuratúra. Aká náhoda, že práve toto. (Že zmiznú krajské úrady, už neveria ani slovenskí politológovia.) Oni môžu rušiť temer kdekoľvek a majú aj motív - plniť sľuby. A nikde sa nerozkývu k činu. Len Harabin pri Špeciálnom súde a špeciálnej prokuratúre. A teraz špekulujte o príčinách. Čo iného sa natíska, ako živočíšna averzia, resp. strach z toho, že existujú orgány, ktoré ťah po mafiách, gangstroch, korupcii a úplatných politikoch - možno, azda - nesimulujú, ale naozaj realizujú?
Výsledky auditu na ŠS, ktorý Harabin objednal obratom po svojom nástupe, nemajú do tejto diskusie vôbec čo povedať. Nielen preto, že boli spochybnené, dokonca aj z hľadiska zákonnosti, ale proste z toho dôvodu, že ak by aj odhaľovali neefektívnosť a malú výkonnosť, tak sú len argumentom pre nápravu (sfunkčnenie, reformu). Nie likvidáciu či zmenu na okresný súd. Pýtajme sa ešte raz: Koľko auditov v štátnej správe viedlo k rušeniu orgánov a koľko do stratena? Audit je len dymová clona. HZDS a SNS hlásali zrušenie ŠS už vo volebných programoch. Nič iného nenavrhovali na likvidáciu - len toto im kole oči. A teraz povedzte, že nie sú "mafiafriendly".
Isteže sa dá diskutovať o efektivite, výsledkoch a dokonca i zmysle vysunutého pracoviska v Pezinku. Vo väčšine štátov extra postavené súdy či prokurátorov nemajú. Možno aj preto, lebo sú tiež "mafiafriendly", čo nie je u politikov nič nezvyklé. Tu však ide o rušenie, resp. degradovanie z východiskovej situácie, keď už niečo vzniklo a existuje. A bolo vybudované na princípe, ktorý je obhájiteľný a zrozumiteľný. (Na rozdiel od niektorých iných úradov a inštitúcií, ktoré nemajú jeden racionálny dôvod na existenciu.) Je to vyčlenenie špeciálneho personálu i prostriedkov za účelom potierania korupcie, organizovaného zločinu a exemplárneho trestania ústavných činiteľov, ak spáchajú kriminálny čin. Toto Harabin nechce. On má svoju minulosť, je nominantom HZDS a má plnú podporu SNS. A v tejto konštelácii my máme uveriť, že o nič "mafiafriendly" tu nejde a úmysly sú čisté. To nejde.
Aj keď sú v behu desiatky závažných káuz, ktoré špeciálne orgány súdia či dozorujú (nebanky, Devín banka, podnikové tunely), netreba si hneď myslieť, že pohnútkou Harabina či HZDS je "záchrana" nejakých konkrétnych páchateľov, s ktorými sú kamaráti. V tejto "programovej" akcii je kľúčové čosi iné: HZDS a SNS nosia v sebe obraz sveta, ktorému sami nie tak dávno vládli a na ktorý si zvykli. Sveta, v ktorom si siete kamarátov, podnikateľov, lobistov, advokátov, sudcov a lokálnych straníkov delili korisť a moc. Pekne v regiónoch, pekne po "socialisticky" si pomáhali a kryli si chrbty vždy, keď niečo "prasklo". Aj Špeciálny súd a prokuratúra im zrušili kruhy, na ktoré si navykli za svojej prvej vlády, keď slovenskou krajinou sa preháňali ozbrojené tlupy, všetci živnostníci platili výpalné, mafiáni ovládali zastupiteľstvá miest, obchodovali s vlastnými firmami a platili za ochranu im - politikom. Niežeby to už neexistovalo, ale časy sa zmenili a čiastočne aj s prispením nových inštitúcií. Odtiaľ ten odpor a veľká chuť nastoliť poriadky, ktoré sú im známe a vedia sa v nich orientovať intímne. Preto zrejme padol aj Spišiak. Preto "mafiafrendly".
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.